Dial-up

Połączenie dodzwaniane lub wdzwaniane ([b]ang. Dial-up access[/b]) to rodzaj połączenia z Internetem polegający na wdzwanianiu się w węzeł dostawcy internetowego z pomocą modemu. Aby uzyskać połączenie, wykorzystywana jest linia telefoniczna. Węzeł dostawcy przekazuje ruch pochodzący z tak połączonego komputera do sieci Internet. W Polsce połączenia dodzwaniane tracą na popularności na rzecz technologii ADSL, na przykład Neostrady TP oraz stałych łączy.

Połączenia dodzwaniane dzielą się na dwie główne kategorie:
- Połączenie analogowe, w którym port komunikacyjny komputera łączy się za pośrednictwem modemu z siecią telefoniczną. Prędkość transmisji zazwyczaj nie przekracza 56 kb/s. Rozwiązanie to jest popularne ze względu na rozpowszechnienie sieci telefonicznej i niską cenę modemu. Korzysta się z niego często tam, gdzie założenie stałego łącza jest niemożliwe.
- Połączenie cyfrowe, korzystające z sieci cyfrowej z integracją usługISDN. Ten rodzaj połączenia jest popularny w Europie dzięki stosunkowo dużej prędkości przesyłu oraz możliwości równoczesnego korzystania z telefonu wskutek stosowania dwóch lub więcej kanałów. Rozwiązanie to jest obecnie często stosowane przez firmy, które posiadają stałe połączenie z Internetem, ale potrzebują dodatkowej przepustowości w określonych godzinach. W Polsce wykorzystanie połączeń ISDN jest niewielkie.

Aby rozpocząć połączenie dodzwaniane, należy wybrać numer, pod którym stale oczekuje urządzenie dostępowe dostawcy usług internetowych.

Połączenia dodzwaniane są stosowane często przez dostawców usług internetowych, takich jak firmy telekomunikacyjne, jako najprostsza, ale zazwyczaj też najdroższa w przeliczeniu na czas połączenia, forma dostępu. Połączenia dodzwaniane są realizowane z użyciem stosu protokołów TCP/IP oraz wchodzącego w jego skład PPP.

W oparciu o połączenia dodzwaniane działały serwisy typu BBS.

Odwrotnością połączenia dodzwanianego jest sposób inicjowania połączeń nazywany call back, czyli oddzwanianie przez dostawcę do abonenta.