EMS

EMS (ang. Enhanced Message Service) - usługa rozszerzonych wiadomości tekstowych - smsów działająca w ramach telefonii komórkowej.

Usługa ta umożliwia dołączanie do wiadomości SMS grafiki (w formacie WBMP), efektów dźwiękowych (spośród 10 predefiniowanych, jak fanfary czy werble), animacji oraz melodyjek (w formacie iMelody o maksymalnym rozmiarze 128 B). EMS umożliwia także podstawowe formatowanie tekstu - zmiana wielkości, nowe linie, wyrównanie do lewej, prawej, wyśrodkowanie, pogrubienie, kursywa czy podkreślenie. Usługa ta jest dostępna w większości sieci GSM (jako że nie wymaga praktycznie ingerencji w infrastrukturę sieci przez operatora).

Inicjatorami standardu EMS byli Ericsson i Siemens, stąd ta technologia pojawiła się po raz pierwszy w telefonach tych firm. Potem EMS został uznany za standard przez stowarzyszenie 3GPP (3rd Generation Partnership Project) i została wprowadzona do większości telefonów, które powstały w ciągu ostatnich lat. Do wyjątków należy firma Nokia ”“ jej telefony w większości nie są zgodne ze standardem EMS, Nokia polega bardziej na własnej, podobnej technologii Smart Messaging.

Wiadomości EMS są zgodne z SMS, stąd wysłanie wiadomości EMS do telefonu nie obsługującego tego standardu spowoduje przekazanie samego tekstu wiadomości.

EMS jest technologią przejściową pomiędzy wiadomościami tekstowymi (SMS) i multimedialnymi (MMS). Pierwotnie miała zostać wprowadzona w sieciach trzeciej generacji - UMTS, ale jednak pojawiła się już w sieciach 2G oraz 2,5G.