UMTS

Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) (ang. Uniwersalny System Telekomunikacji Ruchomej[1]) to system telefonii komórkowej trzeciej generacji, będący następcą systemów 2G takich jak GSM. Dzięki nowemu interfejsowi radiowemu polepszony został znacznie transfer danych pomiędzy abonentem a siecią, co zaowocowało poprawą jakości oferowanych usług.

Z rozwojem UMTS związane były ogromne koszty poniesione na zakup licencji i infrastruktury telekomunikacyjnej. Zdania analityków co do zwrotu poniesionych przez operatorów nakładów są podzielone: niektórzy wskazują na rewolucje na rynku usług telekomunikacyjnych - możliwość mobilnego dostępu do internetu o wydajnym (w porównaniu z poprzednimi systemami) transferze, łatwe do przeprowadzenia wideo-rozmowy, inni wskazują na brak tzw. killer application, która była by źródłem wysokich przychodów dla operatorów i zagrożenie związane z rozwojem alternatywnych standardów takich jak WiMAX.

System UMTS może być budowany "od podstaw", lub powstawać na bazie wcześniej zbudowanych sieci GSM (tak zwany rollout sieci). Za rozwój specyfikacji UMTS odpowiedzialne jest konsorcjum standaryzacyjne 3GPP.