Klawiatura ETAOI – czy zrewolucjonizuje rynek telefonów

Na klawiaturę ETAOI składa się tylko 5 przycisków będących w różnych kolorach. Są one usytuowane na pasku znajdującym się na dole ekranu. Powstały wraz z pojawieniem się możliwości związanych z nową generacją ekranów dotykowych.
Nowy system opiera się na oryginalnym pomyśle, który polega na tym, że każda litera, znak, komenda mają przypisaną kombinację kolorów. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu na ekranie telefonu znajduje się więcej miejsca.

Klawiatura ETAOI charakteryzuje się dużą szybkością i dokładnością, a sam telefon jest bardziej łatwy w obsłudze.
W nowej klawiaturze zredukowana została liczba klawiszy przy ich jednoczesnym powiększeniu. Z pięciu dostępnych przycisków korzysta się na zasadzie przesunięć palcem pomiędzy dwoma z nich. Takie działanie wystarczy, aby bez problemu można było zapisać dowolną literę z alfabetu łacińskiego. Stosując kombinacje potrójne można wpisać 125 dodatkowych znaków. Testy wykonywane przez producenta pokazały, że obsługę wydawałoby się dość skomplikowanej klawiatury można opanować w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Pisząc za pomocą klawiatury ETAOI można pisać bez konieczności patrzenia na klawiaturę korzystając jedynie z pamięci mięśniowej, co pozwala po kilku godzinach treningu pisać z prędkością 50 słów na minutę.

Klawiatura ETAOI jest przeznaczona dla telefonów komórkowych i tabletów. Dzięki wbudowanym alternatywnym wersjom wyglądu z telefonu mogą korzystać również osoby słabo widzące oraz daltoniści.

Liczba użytkowników, którzy korzystają z klawiatury ETAOI cały czas rośnie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Systemem zainteresowanych jest wielu użytkowników iPhonów. Wynalazca klawiatury Michał Kubacki cały czas prowadzi prace udoskonalające swój wynalazek, który według jego zapewnień już niedługo pozwoli na pisanie 100 słów na minutę.

Opinie

avatar

  • avatar
    janmaj 7 lat temu

    ciekawe, innowacyjne, może właśnie w tym kierunku pójdziemy tj. zamiast liter/cyfer będą kolory i ich kombinacje taki uniwersalny nowoczesny język komputerowy

  • avatar
    kad.1990 7 lat temu

    ładnie wygląda, nie za najlepiej się pisze za dużo tej pamięciówki, ale dla zabawy i treningu umysłu może się przyjąć, moim zdaniem nie zastąpi nam "normalnych" klawiatur.