Krew w Twoim telefonie

Praktycznie każdy z nas posiada telefon komórkowy. Bez niego nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania, czy też zwykłego wyjścia z domu. A czy kiedyś zastanawialiście się nad tym, gdzie i jakim kosztem nasz model telefonu został wyprodukowany? Tytuł brzmi dość groźnie, ale dosłowanie tak się dzieje. Ostatnio w telewizji pojawił się film pt. „Krew w Twoim telefonie”, który ukazuje ten brudny biznes. Reżyser filmu zamienił się w detektywa i postanowił przyjrzeć się firmom zajmującym telefonią komórkową. Pod artykułem można bezpośrednio na stronie obejrzeć wspomniany film. Gorąco zachęcamy do obejrzenia.

Nawiązując do filmu możemy jasno stwierdzić, że każda wykonana przez komórkę rozmowa nakręca zbrodniczy biznes, zasilając konta nielegalnym kopalniom surowców mineralnych. Mimo, że biznes ten przynosi olbrzymie dochody w Kongo, to kraj ten ogarnięty jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi, a 300 tysięcy kobiet brutalnie zgwałcono. Najsłynniejsza kopalnia znajduje się w Bisie. Tam właśnie wydobywany jest minerał, wykorzystywany do produkcji szerokiej gamy sprzętu elektronicznego m.in.telefonów komórkowych. W miejscu tym każdego dnia możemy usłyszeć o ofiarach pochłoniętych tym biznesem. Nasuwa się pytanie, czy wielkie korporacje komórkowe myślą tylko o zysku? Co na to wielce szanowana Unia Europejska? Co ciekawe oni to wszystko wiedzą – w 2008 roku powstał o tym fakcie specjalny raport, ale mimo to nikt przeciwko temu nie protestuje.

W najbliższym czasie w serwisie będą pojawiać się kolejne artykuły o zbliżonej tematyce tzn. ukazujące nie tylko dobrą stronę telefonii komórkowej, ale też i tą negatywną. Zapraszamy do dyskusji.

Opinie

avatar

 • avatar
  mm75527 6 lat temu

  Zawsze prawdopodobnie mamy do wyboru, czy kupić tani produkt z Chin, gdzie ludzie są wykorzystywani i nie mają praw lub kupić droższy produkt z Europy, który został wytworzony z większym poszanowaniem ludzkich praw.

 • avatar
  Seth1994 6 lat temu

  Porzućmy telefony, komputery i cały ten inny sprzęt elektroniczny żeby jakiś osobnik x mógł żyć zamiast niewolniczo pracować. To bez sensowne. Może i są wykorzystywani, może i są niewolnikami, może i giną ale bez elektroniki nic by się nie kręciło. Zamiast stresować niewinnych użytkowników lepiej coś zrobić z tymi firmami. Oto moje skromne zdanie. Pozdro.

 • avatar
  mm75527 6 lat temu

  Sorry ,,byłoby””, tak to jest jak się używa T9 do pisania komentarzy, tekstów.

 • avatar
  mm75527 6 lat temu

  Wszędzie są ludzie wykorzystywani i to w różnych dziedzinach. Gdyby tak patrzeć i kupować rzeczy, które były wytworzone z poszanowaniem ludzkich praw, to byloby mało do kupienia.

 • avatar
  6 lat temu

  Film daje dużo do myślenia. Teraz patrząc na swój telefon jakoś dziwnie się czuje.

 • avatar
  mm75527 6 lat temu

  Sorry ,,byłoby\'\'. No, to ,,Jabłko\'\', miałoby kłopoty, żeby sprzedać swoje produkty, bo w fabrykach chińskich, które produkują dla Apple\'a jest sporo samobójstw.

 • avatar
  kad.1990 6 lat temu

  bardzo ciekawie i godne podkreślenia warunki pracy w jakich żyją ludzie przyczynający się do produkcji naszego elektronicznego cacka

 • avatar
  mm75527 6 lat temu

  W Kongo dużo ludzi ginie z powodu konfliktów plemiennych, etnicznych. Sądzę, że ten minerał do produkcji komórek można byloby zastąpić innym, który występuje w Europie.