Pierwszy telefon z detektorem promieniowania

Firma Sharp razem z inną japońską firmą Softbank stworzyła telefon wyposażony w detektor promieniowania radioaktywnego.

Urządzenie o nazwie Pantone5 107SH posiada wyświetlacz 3,7 cala o rozdzielczości 854 x 480. Telefon ma zainstalowany system Android 4.0 i najprawdopodobniej jest pierwszym urządzeniem, które dysponuje detektorem promieniowania. Proces pomiaru poziomu radioaktywności trwa około 10 sekund i pozwala wykryć promieniowanie od 005 do 9,99 μSv/h (mikro Sivwert na godzinę).

Oprócz detektora promieniowania telefon został wyposażony w jednordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 1,4 GHz, oraz w dwie kamery: z przodu 4 Mpix i z tyłu 0,3 Mpix. Posiada też łączność Wi-Fi.

Poza tym jest to urządzenie całkowicie wodoodporne i kurzoodporne.

 

Smartfon będzie sprzedawany w ośmiu wariantach kolorystycznych. Jego sprzedaż rozpocznie się w połowie lipca 2012 roku. Na początku będzie to Japonia. Cena jeszcze nie jest znana.

Opinie

avatar

 • avatar
  mm75527 6 lat temu

  Chyba przyda się dla tych, którzy wybierają się w czasie Euro 2012 na Ukrainę.

 • avatar
  marczelllo 6 lat temu

  idealeny na wypad do Czarnobyla lub sprawdzania czy po imprezie nadal ma się \\”moc\\”\\” :)

 • avatar
  mm75527 6 lat temu

  Po wybuchach w elektrowniach jądrowych w Fukushimie wszystko zostało napromieniowane. Więc wszystko muszą sprawdzać detektorami promieniowania, co wkładają do garnka lub co dotykają. Sarkozy z Tuskiem już ubił interes i Tuskowi wybudują ,,żabojady”” elektrownie atomową w Polsce, chociaż Polacy nie chcą jej.

 • avatar
  patryk_r 6 lat temu

  Japońce już nie mają co wymyślać to wymyślają takei rzeczy. Może u nich się przyda, ale nie u nas. Mam nadzieję, że nasi ”wierni” politycy nie ulegli i nie wybudowali elektrowni atomowych.

 • avatar
  mm75527 6 lat temu

  Tak, tam im zdecydowanie przyda się detektor promieniowania radioaktywnego, bo mają mnóstwo elektrowni atomowych.