Windows Phone 8 zaprezentowany

Nowy ekran startowy, który wprowadza kilka zmian m.in. trzy wielkości kafelków, które pozwolą na dopracowanie ekranu do osobistych preferencji użytkownika. Skoro już jesteśmy przy ekranie warto zaznaczyć, że „ósemka” obsługiwać będzie więcej rozdzielczości: WVGA (480 x 800), WXGA (1280 x 768) i 720p (1280 x 720). Trzeba też zaznaczyć, że Microsoft zapewnia, że nie będzie problemów z kompatybilnością aplikacji w związku z ekranem, a nawet wszystkie aplikacje na WP będą działały na nowej odsłonie tego systemu.

Kolejnym usprawnieniem jest obsługa wielu rdzeni – do 64 oraz użyty w systemie kernel. Wcześniej było WinCe, a teraz jądro NT i to w dodatku z desktopowego Windowsa 8. Co to oznacza? Te same sterowniki, system plików, zabezpieczenia, podobne funkcje – słowem: kompatybilność. Kolejne plusy tego rozwiązania to obsługa DirecX, możliwość programowania w .NET Copact Framework, Silverlight, XNA oraz natywnym kodzie C/C++. Korzystanie z tego samego jądra co w Windows 8 pozwala też na łatwe pisanie aplikacji pod oba systemy (WP i „zwykły” Windows). Ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, że na WP8 gry będzie pisało się z przyjemnością?

Inne innowacje to obsługa NFC, Wallet HUB, przeglądarka IE 10, ścisła integracja z Skypem, darmowe mapy i nawigacja od Noki i wiele innych. Premiera systemu jesienią tego roku. Jednak nie dla wszystkich. Obecne urządzenia pracujące pod WP7.x nie dostaną ósemki, lecz system o oznaczeniu 7.8. Ma to wnieść sporo nowych funkcji do starszych urządzeń, ale te wymagające wielordzeniowych układów czy slotów na karty pamięci nie będą dostępne.

I na koniec kilka słów z mojej strony. Muszę przyznać, że Microsoft ucieszył mnie. Wysłuchał opinii użytkowników i mamy dzięki temu obsługę kart pamięci, lepszy Bluetooth, nowe rozdzielczości, bardziej elastyczny ekran, który można bardziej dostosować. Firma podeszła nieco inaczej do smartphone’ów i innych urządzeń. Stworzył wręcz ekosystem Windows 8 – smartphone, tablet, PC. A wszystko to kompatybilne, współpracujące i jednolite. Coraz bardziej podoba mi się działanie Microsoft‘u.  Tylko co na to Kowalscy?

Opinie

avatar

 • avatar
  adamczyk15 6 lat temu

  Zobaczymy co to będzie,chyba że znowu zapomną czegoś dorobić czy dopracować.Zapowiada się świetnie ale niezapeszajmy.he,a ciekawe jaka będzie cena takiego smartfona,pewnie trzeba bedzie całą pensję z miesiąca oddać....

 • avatar
  mm75527 7 lat temu

  No, to się stara chyba Microsoft, żeby przegonić Android-a i system Apple”a. Poniżej rozdzielczości WVGA nie będzie działał nowy system Microsoft-u, a szkoda, bo to są jakieś ograniczenia.

  • avatar
   銈广儙銉笺償銉笺偗 銈兗銉囥偅銈兂 3 lata temu

   asics/アシックス バスケットボール バスケットシューズ [tbf138 0150 DUNKSHOT_MB_7_ダンクショット] バッシュ/ミニバス 【メール便不可能】 銈广儙銉笺償銉笺偗 銈兗銉囥偅銈兂 http://corinnehautecouture.com/dhrvxkw/Snow-Peak-929241_EING01rbi.html