Telefony na kartę nie będą już anonimowe

Polskie służby bezpieczeństwa chcą, aby telefony nabywane w ofercie pre-paid, czyli na kartę były sprzedawane tylko na podstawie przedstawienia dowodu osobistego.

 

Dzisiaj telefon komórkowy na kartę można kupić w bardzo prosty sposób bez konieczności wykazywania swojej tożsamości. Wystarczy kupić jeden z dostępnych zestawów startowych za jedyne kilka złotych. Takie zestawy są dostępne w kioskach, na stacjach benzynowych, czy salonach poszczególnych operatorów komórkowych. Oferta charakteryzuje się nie tylko swobodą korzystania, ale również tym co ceni sobie większość klientów, anonimowością. Klient kupuje kartę SIM z telefonem lub bez niego i nie musi przy tym pokazywać swojego dowodu osobistego. Do jego okazywania zobowiązani są tylko klienci decydujący się na ofertę abonamentową lub mix.

 

Oferta pre-paid jest ofertą anonimową. Tę anonimowość bardzo często wykorzystują do swojej działalności przestępcy. I to właśnie jest główny powód, dla którego służby bezpieczeństwa domagają się, aby przy zakupie popularnych starterów istniał obowiązek przedstawiania dokumentu tożsamości.

 

Obecnie grupy przestępcze kupują większe ilości zestawów startowych i z jednej karty wykonują tylko po jednym połączeniu. Po wykonanej rozmowie karta jest usuwana z telefonu, co znacznie utrudnia jej namierzenie. Znacznie utrudnia to pracę na przykład policji.

Dzisiaj 99% przestępców korzysta z możliwości pre-paid, co ułatwia im prowadzenie przestępczej działalności.

 

Służby specjalne zwróciły się w powyższej sprawie w stronę polityków. Jeżeli zgodzą się oni na ograniczenie anonimowości to wtedy jest szansa, że już od przyszłego roku przy zakupie telefonu na kartę trzeba będzie okazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Dla sprzedawców oznacza to, że będą mieli oni obowiązek spisania danych osoby, która zechce kupić zestaw startowy na kartę.

 

Powyższy pomysł nie jest żadną nowością na rynku sprzedaży. Podobne zasady działają już w innych krajach, na przykład w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, czy Chorwacji.

Opinie

avatar

 • avatar
  natalia12923 5 lat temu

  bez przesady...może jeszcze nam podsłuch wstawią.. tak być nie powinno ten kraj z roku na rok się gorszy...

 • avatar
  mm75527 6 lat temu

  To jest chore. Tusk chyba chce zrobić totalną inwigilacje. Oni już chyba chcą przebić komunę. Skok na Internet im się nie udał za bardzo, to próbują czegoś innego pod pozorem walki z przestępczością, jak zwykle głodny kawałek.

 • avatar
  Hezger 6 lat temu

  Niech nam jeszcze zrobią telefony z zbudowaną sim którą nie da się wyjąć dla bezpieczeństwa. Żenada :/

 • avatar
  ziom684 7 lat temu

  a jak ktoś ma poniżej 18 lat żenada ale w Polsce nie takie buble prawne przechodziły

 • avatar
  ziom684 7 lat temu

  a jak ktoś ma poniżej 18 lat żenada ale w Polsce nie takie buble prawne przechodziły

 • avatar
  damian94sul 7 lat temu

  Gorzej niż za komuny

  • avatar
   銉嗐偅銉炽儛銉笺儵銉炽儔 銉撱偢銉嶃偣銈枫儱銉笺偤 3 lata temu

   ※【訳あり商品・返品/交換不可】ご了承くださいませエンブレム付き チュールスカートスーツ4点フルセット(ジャケット、ブラウス、スカート、ブローチ) 子供フォーマルスーツ 子どもスーツ 七五三 入学式 卒園式 卒業式 スーツ 女の子 冠婚葬祭【ポンパレモール】。 銉嗐偅銉炽儛銉笺儵銉炽儔 銉撱偢銉嶃偣銈枫儱銉笺偤 http://debt-genie.co.za/dhjzonb/timberland-387190_EING52noi.html