Komórka zwiększy szansę na odnalezienie żywych ludzi

Rzecznik praw obywatelskich dr Janusz Kochanowski zwrócił się do ministra transportu Jerzego Polaczka o podjęcie działań zmierzających do zmiany ustawy Prawo telekomunikacyjne po to, aby ułatwić prowadzenie skutecznych akcji ratowniczych w górach, a ratownikom zapewnić środki umożliwiające udzielanie pomocy ofiarom wypadków w najkrótszym czasie, pisze Gazeta Prawna.

Firmy telekomunikacyjne dysponują możliwościami technicznymi, które pozwalają na ustalenie miejsca położenia komórki. Gdyby - zdaniem rzecznika - przekazały ratownikom GOPR, WOPR i TOPR informacje, gdzie znajduje się telefon zaginionej osoby, to w ten sposób przyczyniłyby się do zwiększenia szans na odnalezienie żywych ludzi, skrócenia czasu poszukiwania oraz zmniejszenia kosztów akcji ratowniczej, które w części są finansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozwoliłoby to też na wyeliminowanie fałszywych zgłoszeń, czytamy w dzienniku.

Źródło: Gazeta Prawna/Prawo Gospodarcze 20-22 lipca 2007 r. / Telix

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.