W jakiej sieci numer?

Wprowadź w formularzu poniżej 9-cyfrowy numer telefonu, a następnie kliknij w przycisk sprawdź numer, aby dowiedzieć się, do jakiego operatora należy.

Sprawdź numer

Dlaczego początek numeru nie mówi nam, jaka to sieć?

Kiedyś na podstawie pierwszych cyfr numeru wiedzieliśmy, do jakiego operatora on należy. Była to bardzo istotna informacja ze względu na to, że wiele ofert miało inną stawkę za SMSa lub minutę rozmowy do numerów ze swojej sieci, a inną do pozostałych.

W 2004 roku w większości krajów UE w tym także w Polsce wprowadzono prawo zachowania numeru telefonu przez abonenta podczas zmiany operatora. Dzięki temu wzrosła konkurencyjność sieci, a klienci uzyskali większą swobodę w wybieraniu atrakcyjniejszych ofert. Dodatkowo znaczna większość operatorów na rynku nie różnicuje już stawek za rozmowy lub wiadomości w zależności, czy są wewnątrz sieci, czy nie.

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) średnio 2 miliony klientów rocznie przenosi swój numer do innego operatora. Z tego względu nie możemy już, jak kiedyś, rozpoznać do jakiej sieci należy dany numer tylko na podstawie jego pierwszych cyfr.

Submarki i operatorzy wirtualni MVNO - do jakiej sieci należą?

W chwili obecnej na polskim rynku działa 4 operatorów strukturalnych (MNO) - Orange Polska SA, Polkomtel (Plus), T-Mobile Polska oraz P4 (Play) - posiadających własną infrastrukturę telekomunikacyjną. Operatorzy ci posiadają również swoje submarki, czyli podmioty, które działają w ramach macierzystej sieci i korzystają z jej infrastruktury, ale zazwyczaj mają tańszą ofertę skierowaną do innej grupy docelowej.

Submarki operatorów strukturalnych
Operator Submarka
Orange nju mobile
Plus Plush
T-Mobile Heyah
Play Virgin Mobile

Na rynku obecni są także operatorzy wirtualni (MVNO), którzy są odrębnymi markami, ale nie posiadają własnej infrastruktury, jak stacje bazowe, czy przekaźnikowe, tylko wynajmują je od operatorów strukturalnych. Najczęściej wybieranym operatorem MNO wśród sieci wirtualnych jest Plus, a z jego infrastruktury korzysta m.in. Premium Mobile, Lyca Mobile, czy Otvarta.

Sprawdzając, do jakiej sieci należy numer, otrzymasz informację o operatorze strukturalnym.

Przenoszenie numeru i do kogo najczęściej przechodzimy

Jak przenieść numer do innego operatora sieci komórkowej?

Jak przenieść numer do innego operatora sieci komórkowej?

Jeszcze kilkanaście lat wstecz przeniesienie numeru do innego operatora sieci komórkowej wiązało się z zakupem nowej karty SIM, a co za tym idzie - zmianą dotychczasowego numeru. Niestety niosło to ze sobą sporo komplikacji - trzeba było poinformować całą rodzinę i znajomych o posiadaniu nowego numeru. Aktualnie przeniesienie numeru telefonu do innego operatora sieci komórkowej nie stanowi żadnego problemu. Konkurencja na rynku jest spora, więc każdy może wybrać ofertę najlepszą dla siebie. Jak przenieść numer bez jego zmiany do innego operatora?

Piotr Baran 09.06.2022
Do którego operatora najczęściej przenosimy numer?

Do którego operatora najczęściej przenosimy numer?

Chcesz przenieść swój numer do innego operatora? Zwycięzca jest jeden! To kolejny kwartał, w którym T-Mobile wygrywa, jeśli chodzi o ilość przechodzących klientów. Właśnie ukazał się raport UKE z danymi na trzeci kwartał 2022 roku.

Katarzyna Baran 19.10.2022