Pomyśl przed kupnem kolejnego telefonu

Zanim wymienimy dotychczasowy telefon komórkowy na lepszy model warto choć przez chwilę zastanowić się w jakich warunkach one powstają. Unia Europejska chce uświadomić konsumentów, że przemysł elektroniczny nie jest czysty i etyczny.

Unia Europejska przeznaczyła 1,4 mln euro na program Make IT fair, którego koordynatorem jest holenderska organizacja Somo. Celem kampanii jest pokazanie w jakich warunkach powstają różne elektroniczne gadżety, w tym telefony komórkowe.

Jak pisze Rzeczpospolita powołując się na szacunki Somo, 80 proc. produkcji elektroniki zlecana jest zewnętrznym fabrykom, w których płace są bardzo niskie w relacji do ceny sprzętu. Mało tego w produkcji nowoczesnych gadżetów elektronicznych stosowanych jest blisko 30 różnych metali - najczęściej kobalt, platyna i nikiel.

Specjaliści zwracają także uwagę na to, że przykładowo ten sam komputer sprzedawany jest po różnymi markami, co oznacza, że drogi komputer wcale nie musi być warty swojej ceny.

Źródło: Rzeczpospolita, www.media2.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.