Telefony mało atrakcyjne dla cyberprzestępców

Telefony typu smartphone nie są dla cyberprzestępców wartościowym celem. Eksperci z laboratoriów firmy G Data zbadali problem złośliwego oprogramowania infekującego telefony iPhone oraz te korzystające z systemu Symbian.

Internetowi przestępcy ciągle szukają nowych źródeł zysku. W ocenie raportu G Data, platforma telefonów typu smartphone nie jest dla nich szczególnie atrakcyjnym rynkiem. Użytkownicy takich telefonów mogą spać spokojnie także dlatego, że masowa dystrybucja złośliwego oprogramowania jest z technicznego punktu widzenia praktycznie niemożliwa. O ile bluetooth nie nadaje się do błyskawicznego rozprowadzania kodu, to w przypadku MMS-ów proces instalacyjny wymaga zezwolenia użytkownika.

W ciągu ostatniego roku eksperci G Data zidentyfikowali zaledwie 23 złośliwe programy napisane z myślą o telefonach ”“ wykrycie podobnej ilości złośliwego oprogramowania napisanego dla systemu Windows zajmuje zwykle zaledwie dwie godziny. Tendencja wirusów infekujących telefony w ostatnich latach jest spadkowa - w 2005 roku - 145 i wrusów, w 2006 już tylko 73 wirusy.

Według specjalistów G Data, niektórzy producenci oprogramowania zabezpieczającego telefony komórkowe wykorzystują medialny szum wokół sztandarowego produktu Apple, by wywołać kompletnie nieuzasadnioną atmosferę zagrożenia. Nawet jeśli Apple osiągnie swój cel i do końca 2008 roku sprzeda 10 milionów iPhone”™ów, ich udział w rynku będzie wynosił nie więcej niż jeden procent.

Źródło: www.media2.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.