Wyłudzają dane do ładowania telefonów komórkowych

Podlaska policja przestrzega kioskarzy i sklepikarzy przed oszustami, którzy przedstawiają się jako serwisanci terminali do obsługi kart do telefonów i wyłudzają doładowujące telekody.

Wykorzystują łatwowierność sprzedawców kuponów doładowujących telefony komórkowe. Przez telefon przedstawiają się jako serwisanci firmy telekomunikacyjnej. Oferują usunięcie fikcyjnej awarii i zlikwidowanie powstałego w ten sposób manka.

W jednym ze sklepów w centrum Białegostoku oszust zdołał przez telefon przekonać kierowniczkę placówki, że w czasie wcześniejszych transakcji powstało 8 tys. manka. Przekonał ją też, że przez telefon jej pomoże i wykasuje rzekomo nieprawidłowe operacje, ale potrzebuje do tego kodów doładowujących. Kobieta podała mu kody na łączną kwotę 3 tys. zł. - podaje podlaska policja.

Dwa tygodnie wcześniej dokładnie ten sam sposób wykorzystano w innym białostockim sklepie. Tutaj rzekomy dług w kasie miał sięgać 9 tys. zł. Ekspedientka straciła 900 zł ”“ kody za taką kwotę podała oszustowi. W innym sklepie straty sięgnęły 2 tys. zł.

Policja apeluje do właścicieli sklepów i sprzedawców o większą rozwagę. - - żaden właściciel terminali do obsługi kart płatniczych i telefonicznych nie usuwa awarii przez telefon i z pewnością nie żąda przy tym podawania kodów doładowujących. Jeżeli urządzenie jest zepsute naprawa odbywa się na miejscu lub w serwisie. Tożsamość osoby dokonującej naprawy zawsze można potwierdzić w firmie obsługującej terminale. Zawsze też można ją wylegitymować ”“ podkreślają policjanci.

Źródło: PAP / Telix

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.