Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z telefonu?

Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z telefonu? (freepik)

W dzisiejszym świecie ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez nowoczesnych technologii. To właśnie one w dużej mierze pozwalają na efektywną naukę i poznawanie świata, szczególnie w przypadku najmłodszych. Chodź urządzenia mobilne mogą służyć edukacji dzieci, ich stosowanie niesie ze sobą także wiele zagrożeń. Dlatego warto wiedzieć, jak nauczyć dziecko mądrego korzystania z telefonu.

Jak przygotować dziecko na pierwszy telefon?

Nie ma jednoznacznej recepty na to, kiedy rodzic powinien podarować dziecku jego pierwszy telefon. Ta decyzja uzależniona jest od wielu czynników. Według specjalistów dzieci przed ukończeniem 2. roku życia w ogólnie nie powinny korzystać z urządzeń mobilnych, natomiast po ukończeniu 5 lat ich stosowanie nie powinno być dłuższe niż godzina dziennie. Niezależnie od tego, w jakim wieku rodzic zdecyduje, że jego dziecko może mieć już swój telefon, warto je na to odpowiednio przygotować.

Najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem i ustalenie z nim zasad korzystania z urządzenia. Dorośli w prosty i zrozumiały sposób powinni przedstawić najmłodszym nie tylko możliwości telefonu, ale i zagrożenia związane z korzystaniem z niego czy zabawą w sieci.

Należy pamiętać, że każda godzina więcej przy telefonie, to godzina mniej na inne aktywności
Należy pamiętać, że każda godzina więcej przy telefonie, to godzina mniej na inne aktywności

Zasady bezpiecznego korzystania z telefonu

Każde dziecko  powinno mieć ściśle określony czas korzystania z telefonu, który może przeznaczyć na rozrywkę. Dbając o bezpieczeństwo pociechy, należy jej przede wszystkim wytłumaczyć, jaki jest podstawowy cel korzystania z telefonu komórkowego (chodzi tu o komunikację). Maluch powinien pamiętać o tym, jak używać telefonu do wezwania ewentualnej pomocy oraz o tym, by był on zawsze naładowany.

Zanim dziecko otrzyma swój pierwszy telefon, musi wiedzieć, jak zachowywać się w sieci oraz poznać zasady bezpiecznego korzystania z internetu i aplikacji.

Choć telefon może być dla dziecka świetnym sposobem na naukę, nie należy zapominać o tym, że nie może stanowić jej jedynego źródła. Warto pamiętać o tym, że dziecko, które zbyt dużo czasu spędza przed ekranem, ma później problemy nie tylko z nauką, ale i komunikacją. Dlatego należy zadbać o to, by dzieci korzystały z telefonów rozsądnie, a także by potrafiły zachować bezpieczeństwo, poruszając się po sieci.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.