Jak smartfony wpływają na nasz wzrok? Czy szkodzą?

Jak smartfony wpływają na nasz wzrok? Czy szkodzą? (Unsplash)

Smartfony stały się na tyle istotne w naszym życiu, że przyjęliśmy je bezrefleksyjnie. Tymczasem poza możliwościami, które oferują, są również źródłem pewnych zagrożeń, w tym tych, mających wpływ na nasze zdrowie. Niewątpliwie najbardziej narażony jest nasz wzrok. Co zatem robić, aby zniwelować negatywne skutki dla naszych oczu?

Wpływ sztucznego światła niebieskiego na wzrok

Światło niebieskie, które jest naturalną częścią światła słonecznego, nie jest złe samo w sobie. Jest wręcz niezbędne, gdyż korzystnie wpływa na koncentrację, dokładne rozróżnianie kolorów oraz właściwą wydajność organizmu. Problem stanowi fakt, że w przypadku sztucznego niebieskiego światła, wystawiamy nasze oczy na jego działanie na długie godziny. Robimy to często bez przerwy, nieustannie wpatrując się w jego źródło.

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu odczuwa skutki wpatrywania się w ekran smartfona. Do najpopularniejszych i często bagatelizowanych należą chwilowe zaburzenia widzenia w postaci mroczków, problemy z ostrością widzenia, czy zespół suchego oka, w wyniku którego powierzchnia oka jest niedostatecznie nawilżona. Jednak konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze. Im częściej i więcej korzystamy ze smartfona, tym bardziej się na nie narażamy, a dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mają styczność ze sztucznym światłem niebieskim w dużej ilości już od najmłodszych lat.

Skutki nadmiernego wpatrywania się w ekran wyświetlacza są na tyle alarmujące, iż eksperci mówią o ślepocie smartfonowej. Według szacunków już przeszło 1,5 mld ludzi może z tego tytułu cierpieć na krótkowzroczność. Zjawisko jest na tyle powszechne, że niektóre szkoły w Chinach, czy Wielkiej Brytanii zabraniają korzystania na ich terenie ze smartfonów, gdyż problem ten dotyczy ponad połowy uczniów. W nielicznych przypadkach dochodzi wręcz do trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń wzroku, a nawet jego utraty.

Nadmierne wpatrywanie się w ekran może skutkować krótkowzrocznością
Nadmierne wpatrywanie się w ekran może skutkować krótkowzrocznością

Jak zmniejszyć wpływ światła niebieskiego na nasz wzrok?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby jego ograniczenie. Nie jest to jednak w obecnych czasach takie łatwe. Ze smartfonów oraz innych urządzeń emitujących ten rodzaj światła korzystamy już nie tylko do zabawy i spędzania wolnego czasu, ale także do pracy, czy nauki. Warto jednak robić sobie regularne kilkuminutowe przerwy, dzięki którym nasze oczy będą mogły odpocząć. Powinniśmy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu. Dobrym rozwiązaniem będzie również właściwe nawilżanie oczu, przy pomocy dedykowanych kropli. Pomocne mogą się okazać okulary lub soczewki ze specjalnym filtrem.

Świadomi problemu są też sami producenci smartfonów. Dlatego też swoje urządzenia wyposażają w filtr światła niebieskiego. Może on się różnie nazywać w zależności od firmy. Niestety opcja ta nie jest zazwyczaj domyślnie włączona i w zależności od producenta może oferować dodatkowe ustawienia. Filtr taki, za pomocą wbudowanych sensorów bądź osobistych preferencji użytkownika, dostosowuje kolorystykę obrazu, podnosząc temperaturę barwową wyświetlacza.

W rezultacie działania filtra zostaje zmniejszony zakres niebieskiej składowej w wyświetlanym obrazie. Treść na ekranie ma wtedy bardziej żółty odcień, dzięki czemu jest ona bezpieczniejsza w odbiorze dla naszych oczu. Ma to wpływ również na jakość naszego snu. Co ciekawe, w przeprowadzonych badaniach okazało się, że w tej kwestii to jasność ma większe znaczenie, aniżeli barwa. Warto zatem również korzystać z opcji automatycznego dostosowywania jasności wyświetlacza, dostępnej w każdym smartfonie.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.