7,2Mb/s w Erze

Polska Telefonia Cyfrowa, jako pierwszy operator komórkowy w Polsce, wprowadza najszybszą wersję technologii HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), która umożliwia odbieranie danych z prędkością dochodzącą do 7,2 Mbit/s. Na początku będzie ona dostępna w wybranych miejscach w Warszawie, do końca lipca również w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, a docelowo, do końca br., we wszystkich dużych polskich miastach.

Pozostała część sieci 3G PTC umożliwia obecnie transmisję danych z prędkością do 3,6 Mbit/s. Dodatkowo, klienci mogą korzystać z największej w Polsce sieci blisko 400 hotspotów, które są rozmieszczone głównie w centrach biznesowych i handlowych, hotelach, lotniskach i restauracjach.

PTC, również jako pierwsza firma telekomunikacyjna w kraju, uruchamia testowo technologię HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), umożliwiającą szybkie wysyłanie danych w sieci 3G, w wersji z prędkością do 1,4 Mbit/s. Testy tej technologii prowadzone będą w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. PTC planuje uruchomić HSUPA w wersji komercyjnej w trzecim kwartale br. wraz z pojawieniem się na rynku odpowiednich terminali końcowych umożliwiających klientom pełne wykorzystanie tej technologii. Obecnie, klienci mogą wysyłać dane z prędkością odpowiadającą technologii UMTS,
czyli 384 Kbit/s.

Łącznie, oba standardy szerokopasmowej bezprzewodowej transmisji danych HSDPA i HSUPA tworzą technologię HSPA, która umożliwia klientom bardzo szybkie wysyłanie iodbieranie danych przy pomocy rozwiązań mobilnych. HSPA jest rozwiązaniem innowacyjnym i zapewniającym porównywalną szybkość przesyłu danych w stosunku do łączy stacjonarnych typu DSL, a ze względu na swoją mobilność - jest znacznie bardziej praktyczne. Bruno Jacobfeuerborn, Dyrektor ds. Eksploatacji Sieci oraz członek Zarządu PTC podkreśla, że: "Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie obie te technologie są wprowadzane jednocześnie. Sieć Era podtrzymuje tym samym swoją wieloletnią tradycję innowacyjności technologicznej, co przekłada się na nowoczesną ofertę dla klientów."

W zasięgu technologii trzeciej generacji oferowanej przez Polską Telefonię Cyfrową jest już ponad 100 miejscowości na terenie całej Polski. Do końca br. liczba ta przekroczy 150, a zasięg należącej do PTC sieci 3G obejmie 35% populacji kraju.

Źródło: Era

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.