75 mln zł kary dla Telekomunikacji Polskiej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował rózgę dla Telekomunikacji Polskiej. Urząd ukarał narodowego operatora telekomunikacyjnego najwyższą w historii karą - 75 milionów złotych za stosowanie przez kilka lat nieuczciwych praktyk na rynku internetowym.

Urząd ukarał Telekomunikację Polską za dyskryminowanie konkurentów na rynku internetowym. Z ustaleń urzędu wynika, że operator wprowadził do urządzeń sterujących (ruterów) - specjalnych poleceń (filtrów), których zadaniem było ograniczanie przesyłu danych w zależności od ich źródła pochodzenia. To mogło powodować obniżenie jakości usług a nawet brak możliwości korzystania z nich przez ogromną rzeszę użytkowników TP.

Praktyka stosowana przez Telekomunikację Polską polegała na tym, że konkurencyjni operatorzy, którzy korzystali z transmisji danych u tańszych operatorów zagranicznych, byli ograniczani przez Telekomunikację Polską. W rezultacie przedsiębiorcy zmuszeni byli do nabywania usług bezpośrednio od Telekomunikacji Polskiej za cenę nawet kilkunastokrotnie wyższą niż oferowana przez operatorów zagranicznych.


Nałożenie kary jest efektem wszczętego przez urząd w grudniu 2004 roku postępowania antymonopolowego przeciwko Telekomunikacji Polskiej, po niepokojących sygnałach napływających od alternatywnych operatorów. Zebrany materiał dowodowy oraz uzyskane wyniki ekspertyz dały podstawę do wydania decyzji stwierdzającej stosowanie nieuczciwych praktyk.

Telekomunikacji Polskiej przysługuje prawo odwołania się od decyzji UOKiK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: www.media2.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.