Ekologia, a telefony komórkowe cz. 2

Organizacja Greenpeace proponuje producentom stosowanie materiałów pochodzących z recyklingu, głównie chodzi tutaj o plastik. Według ekologów zarówno Nokia jak i Apple nie stosują w ogóle takiego plastiku, natomiast LG w 11%, a Samsung w 16% telefonów.

Jednocześnie niektórzy producenci, jak na przykład Nokia chcą produkować telefony ekologiczne tzn. takie, które po zużyciu mogą być w dużej części poddane recyklingowi. Przykładem takiego telefonu jest Samsung Reclaim, który w 80% może być poddany recyklingowi. Przykładem innego aparatu, który jest dopiero na etapie pomysłu, ma być Nokia Sensor. Telefon ma mieć opaskę, która będzie zasilana energią słoneczną razem z czujnikami, które monitorują środowisko. Obudowa w tym telefonie ma być wykonana ze stali z odzysku, natomiast części plastikowe z biomasy.

Ostatnio bardzo promowane są ładowarki, które pobierają minimum prądu. Niektórzy producenci, jak na przykład Nokia do niektórych nowo produkowanych telefonów, nie daje ładowarki, sugerując używanie starej. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko na materiale potrzebnym do wyprodukowania telefonu, ale również na opakowaniu. Inni producenci natomiast nie dołączają do telefonu instrukcji w wersji papierowej, a większość z nich używa do produkcji opakowań, papieru pochodzącego z recyklingu.
W swoim rankingu, Greenpeace najlepiej ocenia Nokię i Sony Ericssona, które to firmy oferują w Polsce programy utylizacji sprzętu. W Internecie można znaleźć adresy punktów, w których można zostawić stary telefon

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.