iPhone i kryzys wśród twórców wirusów wg Kaspersky Lab

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował swój najnowszy raport kwartalny na temat zagrożeń bezpieczeństwa IT, zatytułowany ”Ewolucja szkodliwego oprogramowania: kwiecień - czerwiec 2007”.

Najnowszy artykuł firmy Kaspersky Lab diametralnie różni się od poprzednich raportów kwartalnych. Twórcy wirusów nadal cierpią na kryzys twórczy, o czym świadczy brak nowych koncepcji oraz całkowicie nowych typów zagrożeń. Cyberprzestępcy przechodzą na masową produkcję prymitywnych szkodliwych programów. W raporcie skoncentrowano się na kluczowych momentach problematycznych związanych z ewolucją Internetu oraz nowych technologiach i lukach w zabezpieczeniach, które stanowią zagrożenie dla użytkowników Internetu na całym świecie.

W artykule zrelacjonowano przebieg ”œpartyzanckiej” cyberwojny, podczas której atakowane były rosyjskie i estońskie strony internetowe. Szczegółowo opisano, w jaki sposób ucierpiały strony konfliktu oraz rozważono problem identyfikacji osób kierujących i przeprowadzających tego typu ataki w przyszłości, szczególnie w kontekście stosunków międzynarodowych.

Według analityków z firmy Kaspersky Lab, istotnym trendem jest dalsza ewolucja zagrożeń mobilnych. W poprzednim kwartale wykryto pierwszego trojana stworzonego dla systemu Symbian i rozprzestrzeniającego się za pośrednictwem wiadomości SMS. Ponadto raport stara się odpowiedzieć na pytanie, jak bezpieczny jest w rzeczywistości iPhone firmy Apple, który niedawno pojawił się w sprzedaży. Popularność iPhonea, dostępność dokumentacji dotyczącej wykorzystanych w nim technologii oraz obecność luk w zabezpieczeniach systemu oznacza, że już teraz istnieje realne zagrożenie dla tego smartfonu, mimo że istnieją również powody do optymizmu.

”Kluczowe wydarzenia omówione w raporcie, które miały miejsce w drugim kwartale 2007 r., z pewnością skłaniają do przemyśleń, wciąż jednak nie dają odpowiedzi na nasze pytanie: jaki będzie następy krok w rozwoju wirusów i zagrożeń informatycznych?" - mówi Alexander Gostev, starszy analityk wirusów w Kaspersky Lab, autor artykułu. "Mimo pojawienia się nowych systemów operacyjnych (takich jak Windows Vista), nowych usług (treści dostarczane za pośrednictwem telefonów komórkowych) oraz urządzeń (iPhone), cybernetyczny światek przestępczy nadal cierpi na brak inicjatywy i wykorzystuje wypróbowane sposoby w celu wyrządzania szkód użytkownikom Internetu. Innowacje ograniczają się do niewielkiej liczby zagrożeń ”proof-of-concept”, których nikt dalej nie rozwija.”

Źródło: Telix

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.