Kraków wprowadza tele-busy

Od połowy lipca po Krakowie zaczną kursować autobusy miejskie wzywane przez pasażerów na telefon, tzw. tele-busy. Usługę wprowadza Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w ramach unijnego programu Caravel/Civitas.

Tele-busy, bo będzie można zamówić je przez telefon. Giętkie linie, bo w przeciwieństwie do zwykłej linii autobusowej z ustaloną trasą, telebus podjedzie jak najbliżej domu zamawiającej go osoby i o wybranej przez niego porze. Cała operacja od telefonicznego zgłoszenia do przyjazdu autobusu w umówione miejsce ma trwać maksymalnie 30 minut.

Nowa usługa będzie dostępna od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 23.00, a w sobotę i niedzielę ”“ w godz. od 6.00 do 23.00. Jednocześnie, wraz z wprowadzeniem tele-busa, zostaną zlikwidowane regularne linie autobusowe ”“ 158 i 157 ”“ obecnie kursujące na tym obszarze. W tele-busach będą obowiązywały standardowe bilety MPK.

Początkowo tele-busy będą dostępne dla mieszkańców dwóch krakowskich osiedli peryferyjnych ”“ Rybitwy i Podwierzbie. Tele-busy mają rozwiązać problem małej częstotliwości kursowania autobusów komunikacji miejskiej w dzielnicach peryferyjnych, z małą liczbą mieszkańców. Tele-busy to wynalazek włoski, choć podobne systemy funkcjonują w kilkunastu europejskich miastach.

Tele-bus jest elementem unijnego projektu w dziedzinie transportu publicznego Caravel/Civitas, w którym Kraków uczestniczy wraz z Genuą (Włochy), Burgos (Hiszpania) i Stuttgartem (Niemcy).

Źródło: TVP, Telix

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.