Kto kręci antenami

Urząd Komunikacji Elektronicznej zbadał sprawę mimowolnego podsłuchiwania rozmów telefonicznych w okolicach Szczercowa (pow. bełchatowski).

15 maja „Dziennik Łódzki” jako pierwszy napisał, że mieszkańcy trzech miejscowości podczas oglądania telewizji TVN, słyszą sąsiadów. Winnym okazała się Telekomunikacja Polska - właściciel pobliskiego nadajnika telefonii stacjonarnej.

W 1992 r. TP SA dostała pozwolenie na uruchomienie nadajnika w Rudzisku k. Szczercowa. Od 2001 r. dzięki niemu drogą radiową przekazywane są rozmowy do telefonów stacjonarnych. Jednak w pozwoleniu, które UKE sześć lat temu wydało, było zastrzeżenie, że TP SA wkrótce położy kable telefoniczne i nadajnik nie będzie już potrzebny. Lata mijały, a kabli jak nie było, tak nie ma, bo eksploatacja nadajnika jest tańsza. W UKE zachodzą w głowę co zrobić, bo... w 2001 roku nie wyznaczono terminu, do którego TP SA ma położyć kable.

Po interwencji „DŁ” rzecznik TP SA obiecał, że jeszcze w czerwcu mieszkańcy okolic Szczercowa bez kłopotów będą mogli oglądać telewizję.

Nadajnik w Rudzisku pracuje na częstotliwości zbliżonej do tej, stosowanej przez łódzki nadajnik TVN, z którego sygnał dociera do Szczercowa.

Tradycyjne anteny (tzw. szerokopasmowe) mieszają oba sygnały i zamiast fonii w telewizorach słychać sąsiadów. - Å»eby odbierać TVN, antenę trzeba skierować w kierunku nadajnika w Rudzisku, a wtedy sygnał telefoniczny i telewizyjny się nakładają - tłumaczy Krzysztof Krawczyk z łódzkiej delegatury UKE.

Podobne skargi do UKE docierają z tych regionów w Polsce, w których TP SA ma mało abonentów - m.in. z Podkarpacia. W takich miejscach nie opłaca się kłaść drogich instalacji.

Źródło: PAP, WirtualneMedia

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.