mPay: Nowe usługi, wkrótce nowy operator

Dzięki systemowi mobilnych płatności mPay telefon komórkowy służy Polakom nie tylko do komunikacji, ale także jako portmonetka. Spółka mPay zaprezentowała nową usługę, nowe technologie i zapowiada, że wkrótce do systemu dołączy nowy polski operator telefonii komórkowej. Najprawdopodobniej będzie to sieć Orange.

Polscy użytkownicy telefonów komórkowych z systemu mobilnych płatności mPay mogą korzystać od września 2007 roku. Początkowo dostęp do usługi mieli użytkownicy sieci Plus , Sami Swoi i mBank mobile , od kilku dni z mPay mogą korzystać także użytkownicy sieci Play . mPay cieszy się coraz większa popularnością - w systemie zarejestrowało się już ponad 15 tysięcy użytkowników, a dziennie za pomocą mPay przeprowadzanych jest kilkaset transakcji.

Orange w mPay?
Przedstawiciele mPay zdradzili, że w najbliższych miesiącach chcą pozyskać nowego dużego operatora. Obecnie prowadzone są rozmowy między innymi z PTK Centertel, Polską Telefonią Cyfrową oraz z operatorami wirtualnymi. Z naszych informacji wynika, że najprawdopodobniej nowym partnerem mPay będzie sieć Orange , tym bardziej, że w telefonach Orange funkcjonuje już kod *145#, co może oznaczać, że operator prowadzi beta testy,

mPay wprowadza technologię zbliżeniową
Do tej pory Era i Orange tłumaczyły, że płatności za pomocą mPay są zbyt trudne z powodu uciążliwych kodów. Ich zdanie może się zmienić po wtorkowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano transakcję telefonem niewymagającą wpisywania kodu, przy wykorzystaniu płatności bezstykowych. Użytkownik, posiadając telefon NFC, może wykonać płatność zbliżając telefon do naklejki mPay w punkcie sprzedaży.

mPay jest pierwszą firmą w Polsce oferującą komercyjnie usługę płatności mobilnych z użyciem technologii NFC. Zaletą rozwiązania mPay jest możliwość wykorzystania standardowego modelu telefonu (np. Nokia 6131NFC) bez konieczności instalowania w nim dodatkowego oprogramowania. Wykorzystywane są standardowe funkcje telefonu oferowane przez producenta.

mPay planuje także współpracę z bankami, by płatności z telefonu były podobne do płacenie za pomocą kart płatniczych, bez konieczności wcześniejszego wpłacania pieniędzy na konto.

Mobilne płatności za parking
Dodatkowo poinformowano o testach nowej usługi. Spółka mPay, wraz z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie, uruchomiła testowo usługę płatności za parkowanie przy użyciu telefonów komórkowych. Jest to nowoczesna usługa, pozwalająca wnosić opłaty za parkowanie dokładnie za czas postoju. Kierowca nie musi martwić się, że przepłacił za postój lub że wniesiona opłata była zbyt niska.

W okresie promocji, każdy kierowca, użytkownik sieci Plus, Sami Swoi, Play i mBank mobile, po zarejestrowaniu się w systemie mPay, otrzymuje 5zł na pierwsze wydatki ”“ co rekompensuje koszt zakupu karty parkingowej w kiosku. Chcąc w pełni skorzystać z usługi mPay należy zasilić swoje konto dodatkową kwotą pieniędzy, które oprócz opłat za parkowanie mogą być wykorzystane w kilkuset innych punktach akceptujących płatności mPay.

Weryfikacja opłat za parkowanie odbywa się z wykorzystaniem technologii NFC (Near Field Communication) zastosowanej w karcie parkingowej. Strażnik miejski, wyposażony przez firmę mPay w telefon komórkowy z funkcją NFC, weryfikuje płatność przez przyłożenie go do karty parkingowej umieszczonej na szybie samochodu.

mPay uruchamia projekt kodów 2D
mPay uruchomił testowe wdrożenie obsługi kodów dwuwymiarowych (2D). Jest to kolejna generacja kodów paskowych, którą cechuje dużo większa pojemność oraz uniwersalność. Kody 2D, to kolejny sposób wykonywania płatności mobilnych, który jest uzupełnieniem dla technologii NFC lub wykonywania transakcji bezpośrednio z klawiatury telefonu.

Użytkownik, korzystając z telefonu wyposażonego w aparat fotograficzny oraz specjalną aplikację, ma możliwość wykonania transakcji robiąc zdjęcie kodu 2D. Kod ten jest automatycznie konwertowany na numer sprzedawcy w systemie mPay, co powoduje wykonanie transakcji.

Kody 2D w systemie mPay to kolejne ułatwienie w realizacji transakcji. Spółka szacuje, że rozwiązanie to znajdzie zastosowanie przy obsłudze transakcji internetowych, gdzie kod 2D wyświetlany jest na ekranie monitora komputerowego czy płatnościach za faktury, gdzie kod ten już obecnie używany jest przez wielu wystawców do identyfikacji faktur. Kody 2D upraszają obsługę transakcji w miejscach gdzie nie można zastosować NFC, a jednocześnie oba rozwiązania mogą być wspólnie stosowane.

Źródło: www.media2.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.