Nokia kupuje Navteq za 8,1 mld dolarów

Jak donoszą sprawdzone źródła, największy producent telefonów komórkowych zapłacił właśnie 8,1 mld dol za firmę Navtec, specjalizującą się w cyfrowych mapach i nawigacji satelitarnej. Według agencji Associated Press, koncern Nokia umocnił w ten sposób swoją pozycję w walce z Apple i Google.

Analitycy obawiali się, że cena, jaką zapłaciła Nokia, która zarobiła na sprzedaży telefonów w 2006 r. 582 mln dol, jest zbyt wygórowana. Jednak ostatecznie doszli do wniosku, że transakcja powinna się opłacić. W swoim materiale prasowym koncern podkreśla, że razem z Navteq przejmuje zaawansowaną technologię tworzącą mapy z najszerszym geograficznie obszarem oraz wykwalifikowanych pracowników z dużym doświadczeniem w zakresie produkcji cyfrowych map i nawigacji satelitarnej.

Prezes Nokii, Olli-Pekka Kallasvuo informuje, że przejęcie ma przede wszystkim na uwadze realizację strategii firmy w zakresie rozwoju usług typu LBS (Location Based Services). Koncern planuje oferować użytkownikom obok telefonów komórkowych również serwisy ze zdjęciami, filmami video, plikami muzycznymi i grami. Przejęcie ma zostać sfinalizowane w pierwszym kwartale przyszłego roku.


Źródło: The Inquirer, 4press

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.