Piętnaście lat komórek

Wczoraj minęło piętnaście lat odkąd ruszyła pierwsza w Polsce sieć komórkowa-analogowy Centertel.
Korzystała z pasma radiowego 450 MHz i w pierwszym roku działalności zdobyła 3,5 tysiąca abonentów.
Mimo, że to było tak niedawno, trudno jest dokładnie określić, kiedy tak naprawdę przypada rocznica. W jednym ze swoich wydawnictw Centertel podaje datę 18 czerwca, natomiast jeden z najlepszych dziennikarzy zajmujących się i wtedy i obecnie tematyką telekomunikacyjną, a pisujący wówczas w Gazecie Wyborczej jako uś pisał, że było to dzień później czyli 19 czerwca 1992

Pierwszego dnia można było kupić dwa modele telefonów: model samochodowo-przenośny Nokia Talkman 620 za 1433 dolary oraz (wtedy) rewelacyjnie mały Nokia Cityman 450 za 1767 dolarów. Tak, wtedy - z uwagi na szalejącą jeszcze inflację ”“ ceny podawano w dolarach! Instalacja czyli mówiąc językiem dzisiejszym ”“ aktywacja kosztowała 500 dolarów, a miesięczny abonament 25 dolarów. Ceny podawane były jako netto, bo podatek VAT wszedł w użycie dopiero rok później :-)

Ciekawy był cennik rozmów. Minuta połączenia radiowego kosztowała 35 centów, niezależnie od tego, kto dzwonił, a za połączenie do sieci zewnętrznej trzeba było zapłacić 70 centów za minutę. Rozmowa międzynarodowa kosztowała tyle, co ze zwykłego telefonu plus 2,5 dolara. Na koniec 1992 roku firma posiadała blisko 3,5 tys. abonentów, a obsługiwało ich 135 pracowników.

Polska Telefonia Komórkowa Centertel była powołana 18 września 1991 roku jako spółka z o. o. przez trzech operatorów - Telekomunikację Polską, France Telecom i Ameritech. Ten skład wytrzymał do 1996 roku, kiedy na skutek konfliktu Ameritech odsprzedał swoje udziału pozostałym wspólnikom.

Przełomową datą dla Centertela był marzec 1994, kiedy to zrezygnowano z opłat za połączenia przychodzące i zaczęto liczyć ceny w złotówkach. Od tej pory liczba abonentów zaczęła dość szybko rosnąć (w 1994 r. Zwiększyła się dwukrotnie). Najtańszy aparat kosztował wtedy 19,4 mln zł, aktywacja 11,4 mln, a abonament 570 tys. zł (oczywiście są to ceny sprzed denominacji, czyli trzeba je podzielić przez 10 000).

Najlepsze lata dla Centertela to okres 1996-1997, zaraz po uruchomieniu sieci cyfrowych Ery i Plusa. Okazało się, że jedynym operatorem mogącym zapewnić ogólnokrajowy zasięg jest właśnie Centertel. Liczba abonentów osiągnęła wtedy 257 tysięcy.

W roku 1998 Centertel uruchomił system GSM 1800, dwa lata później GSM 900 i praktycznie od tego czasu sama firma zapomina o swoich korzeniach. Obecnie z usług systemu analogowego korzysta ok. 2 tys. abonentów komórkowych. Jednak od 2001 roku Centertel obsługuje tez abonentów Telekomunikacji Polskiej ”“ z tzw. dostępu radiowego korzysta jeszcze ponad 100 tysięcy abonentów stacjonarnych.

Źródło : Fkn.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.