Statystycznie każdy Polak powinien mieć już komórkę

Główny Urząd Statystyczny podał w dzisiejszym biuletynie statystycznym, że na koniec czerwca w Polsce było 38 666,5 tys. aktywnych kart SIM.

Według GUS w Polsce mieszkało w tym okresie prawie 38,118 mln. obywateli, co oznacza penetrację na poziomie 101,5%. klientów. W poprzednim kwartale GUS oszacował penetrację telefonii komórkowej na poziomie 99,2% (37 mln 815,4 tys aktywnych kart SIM). Oznacza to, także że operatorom mobilnym w ciągu ostatnich 3 miesięcy przybyło 851 tys. klientów, w I kw. liczba aktywnych kart SIM wzrosła o 1 mln 57,6 tys. Oczywiście jest wiele osób, które korzystają z kilku kart SIM i dlatego statystyka nie oddaje do końca stanu rzeczywistego.

Jedynym operatorem, który dotychczas poinformował o liczbie klientów na koniec drugiego kwartału jest Polkomtel. W II kwartale operator pozyskał 256 tys. klientów. Przybyło 290 tys. kontraktowych i ubyło 34 tys. w usługach pre-paid. Z opublikowanych przez Vodafone danych wynika, że na koniec czerwca Polkomtel miał 12 mln 917 tys. klientów, w tym 7 mln 595 tys. użytkowników telefonów w usłudze przedpłaconej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że powyżej 13 mln kart SIM obsługuje także PTK Centertel, operator sieci Orange. Wiadomo także, że myAvon, wirtualny operator komórkowy Orange, ma 42 tys. klientów, a mBank Mobile (Polkomtel) - ma 45 tys. klientów.

31 lipca oficjalne dane sieci Orange poda Telekomunikacja Polska, a 9 sierpnia dowiemy się, ilu klientów ma Polska Telefonia Cyfrowa. Dane sieci Play powinniśmy poznać 13 sierpnia, gdy wyniki za II kwartał poda Netia, akcjonariusz P4, operatora tej sieci.

I tak nam daleko do liczby użytkowników telefonów komórkowych w Chinach, która przekroczyła w 500 mln. W pierwszym półroczu miejscowi operatorzy zwiększyli liczbę klientów o 40,6 mln. Ostatecznie na koniec półrocza sięgnęła ona 501,7 mln. Według rządowych prognoz, w 2010 roku w Chinach będzie 600 mln klientów sieci komórkowych. Wciąż jednkak mniej niż połowa 1,3 mld ludności kraju posiada telefon komórkowy.

Źródło: GUS, Puls Biznesu, Telix

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.