Tajne telefony dla polskich VIP-ów

ABW przygotowała specjalny system łączności dla najważniejszych urzędów w państwie. Sieć kilkudziesięciu telefonów będzie chroniona specjalnym kodem szyfrującym, przygotowanym przez polskich kryptologów - donosi "Dziennik".

Pierwsze aparaty zostaną zamontowane w Kancelarii Prezydenta i Premiera. Oprócz najważniejszych osób w państwie, z nowych rozwiązań będą mogły korzystać także te instytucje, które zgłoszą taką potrzebę. Koszty wdrożenia systemu są utrzymywane w tajemnicy.

Według Dziennika, nowy system łączności pozwoli najważniejszym urzędnikom prowadzenie tajnych rozmów bez ryzyka podsłuchu. Specjaliści twierdzą, że zabezpieczenia wykluczają możliwość złamania kodu.

Do tej pory najważniejsi politycy mogli przez telefon prowadzić jedynie rozmowy poufne, czyli takie, które nie dotyczą strategicznych problemów państwa. Szef ABW Bogdan Święczkowski podkreśla, że stworzenie systemu było jednym z priorytetów jego służby i nie oszczędzano na jego opracowaniu. Operacja jest poważna, bo nie chodzi tu o szyfrowanie zwykłych rozmów telefonicznych wykonywanych przez telefon stacjonarny lub komórkę, ale stworzenie tajnej wewnętrznej sieci z niezależną infrastrukturą telekomunikacyjną, dodaje gazeta.

Więcej na ten temat w Dzienniku

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.