Tańszy roaming w Europie

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering i kanclerz Niemiec Angela Merkel podpisali w środę Parlamencie Europejskim w Brukseli rozporządzenie w sprawie stawek opłat roamingowych w publicznych sieciach komórkowych w UE. Rozporządzenie wejdzie w życie 30 czerwca 2007 roku.

Skutki porozumienia, jakie wynegocjował Parlament Europejski jeszcze w tym sezonie wakacyjnym odczuje ponad 140 milionów użytkowników korzystających z telefonów komórkowych za granicą.

Nowe rozporządzenie pozwoli korzystać wszystkim użytkownikom ze specjalnej Eurotaryfy, która określa górną wysokość opłat w roamingu na 0,49 euro za minutę (bez VAT) w przypadku rozmów wychodzących i 0,24 euro za minutę (bez VAT) w przypadku rozmów przychodzących. Stawki opłat będą podlegać dalszej redukcji w kolejnych latach obowiązywania nowych przepisów. W roku 2008 zapłacimy za rozmowy inicjowane lub odbierane przez nas odpowiednio - 0,46 i 0,22 euro, a w roku 2009 - 0,44 i 0,19 euro. Rozporządzenie nakłada jedynie górne ograniczenie wysokości stawek roamingowych, co oznacza, że operatorzy mogą oferować stawki niższe niż przewidziane w Eurotaryfie.

Po wejściu w życie rozporządzenia (30 czerwca br.), operator musi w ciągu 30 dni przedstawić swoim klientom ofertę Eurotaryfy. Niektórzy operatorzy zapowiedzieli już, że uczynią to niezwłocznie 1 lipca. Klienci, którym przedstawiona została oferta Eurotaryfy będą mieć 2 miesiące na decyzję, czy chcą z niej skorzystać. Po otrzymaniu stosownej deklaracji od klienta, operator będzie zobowiązany do aktywacji Eurotaryfy nie później niż w ciągu jednego miesiąca. Jeśli zatem operator sieci przedstawi nam ofertę nowych stawek już 1 lipca, a my zaakceptujemy tę propozycję bez zwłoki, to już od 1 sierpnia będziemy mogli korzystać z Eurotaryfy.

W stosunku do klientów, którzy nie dokonali wyboru żadnej taryfy, tj. nie wybrali ani Eurotaryfy, ani nie zmienili planu taryfowego na jakikolwiek inny, po 2 miesiącach od przedstawienia oferty przez operatora nowa Eurotaryfa będzie miała zastosowanie automatycznie. Klienci korzystający ze specjalnych taryf roamingowych lub pakietów nie zostaną objęci Eurotaryfą, jednak operator będzie musiał przypomnieć im o posiadanym przez nich planie taryfowym lub pakiecie na połączenia w roamingu.

Po przejściu na Eurotaryfę klienci będą mogli ją dezaktywować i ponownie aktywować w dowolnym momencie i bez dodatkowych opłat. Operator może postanowić jednak, że zmiana taryfy na inną może nastąpić dopiero po pewnym czasie obowiązywania aktualnie posiadanego planu taryfowego, ale okres ten nie może być dłuższy niż 3 miesiące.


Źródło: Telix, Parlament Europejski

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.