TP chce ponownego rozpatrzenia decyzji UKE ws. dzierżawy łączy

Telekomunikacja Polska będzie wnosić oponowne rozpatrzenie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji zobowiązującej spółkę do przygotowania projektu zmiany oferty ramowej określającej warunki dzierżawy łączy telekomunikacyjnych i wprowadzenia nowych, znacznie niższych cen -poinformował PAP rzecznik TP SA Jacek Kalinowski.

„Prezes UKE zmienia ofertę ramową w zakresie łączy dzierżawionych, pomimo że od półtora roku trwają postępowania regulacyjne w zakresie istnienia konkurencji na rynkach właściwych, ustalania podmiotów posiadających znaczącą pozycję rynkową i nakładania stosownych obowiązków regulacyjnych” - powiedział Kalinowski.

„Do chwili obecnej te analizy nie zostały zakończone. Nie można więc nakładać obowiązków i dokonywać zmian obowiązków już istniejących, jeżeli nie przeprowadzono wcześniej analizy konieczności ich nałożenia” - dodał.

Rzecznik poinformował także, że w raporcie na temat rynku telekomunikacyjnego w 2006 roku UKE zwrócił uwagę, że TP nie ma największego udziału w rynku właściwym świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy. Większe udziały w tym rynku mają Exateli Telekomunikacja Kolejowa.

„Można więc domniemywać, że UKE wprowadza nowy sposób regulacji rynku, nie powiązany ze stwierdzeniem znaczącej pozycji rynkowej. Domniemywać można także, że podobne decyzje zostały wydane w stosunku do dwóch wspomnianych operatorów, skoro mają oni większe niż TP udziały w rynku” - powiedział.

Zastrzeżenia TP SA budzi także metodologia zastosowana doustalenia nowych cen.

„Urząd zastosował metodę best current practise (średnia znajniższych cen w krajach UE), a zgodnie z prawem ma obowiązeku stalenia cen na podstawie analizy porównywalnych rynków konkurencyjnych. Niestety UKE nie przeprowadził takiej analizy. W przypadku żadnej z innych decyzji regulacyjnych taka metoda nie została zastosowana, gdyż inne metody - wykorzystujące średnią zdanych ze wszystkich krajów UE - zostały uznane przez Prezesa UKE jako jedyne spełniające przepisy prawa polskiego w zakresie porównywalności rynków” - powiedział Kalinowski.

Źródło: PAP / Telix

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.