UKE chce odebrać Orange częstotliwość sieci NMT

- Oceniamy”š że co najmniej jedna trzecia pasma radiowego”š na której pracuje sieć NMT jest operatorowi zbędna - powiedziała „Rzeczpospolitej” Anna Streżyńska”š szefowa UKE.

- Z sieci NMT wciąż korzysta ok. tysiąca abonentów systemu komórkowego i ponad 180 tys. abonentów usług stacjonarnych”š do których Telekomunikacja Polska”š nasz właściciel”š nie mogłaby dotrzeć zwykłą siecią przewodową. Potrzebujemy całego zakresu i mamy prawo użytkowania go do 2015 r. - odpowiada na zarzuty Urzędu Grażyna Piotrowska-Oliwa”š prezes zarządu Centertelu.

Regulator uważa jednak”š że większość tych abonentów można by obsłużyć siecią GSM”š a częstotliwości NMT wykorzystać lepiej. Na przykład do świadczenia usług bezprzewodowego dostępu do Internetu.

- Cyfrową technologią CDMA na tym samym paśmie można by obsłużyć ok. 1 mln abonentów - ocenia dyrektor Wiktor Sęga z UKE. W odpowiedzi na zastrzeżenia urzędu Centertel przedstawił wstępny plan budowy sieci CDMA na terenach wiejskich. Operator uruchomiłby je w drugiej połowie przyszłego roku, dowiedziała się gazeta.

Nie wiadomo jednak”š czy ten projekt zadowoli UKE.

Kontrola czeka także PTC oraz innych operatorów”š którzy choć dostali częstotliwości WiMAX”š również zwlekają z budową sieci.

więcej na ten temat w dzienniku Rzeczpospolita/Ekonomia i rynek 26.07.07 w artykule Łukasza Deca: Sieci radiowe

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.