Płatności zbliżeniowe telefonem - jak to zrobić?

Płatności zbliżeniowe telefonem - jak to zrobić? (freepik)

Płatności zbliżeniowe telefonem są łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Za pomocą karty wirtualnej można płacić, zbliżając kartę kredytową, smartfon, zegarek lub inne urządzenie. Ta metoda płatności przenosi wygodę zakupów na zupełnie nowy poziom.

Co to są płatności zbliżeniowe?

Ten rodzaj płatności nie wymaga bezpośredniego użycia karty kredytowej w celu obciążenia jej kosztami danego zakupu. Wystarczy zbliżyć/przyłożyć telefon do specjalnego czytnika w terminalu płatniczym, który przesyła otrzymane informacje do centrum autoryzacji, gdzie następuje przetworzenie płatności. W rezultacie płatność zostaje uznana lub bywa z jakiegoś powodu anulowana. Najważniejsze jest to, że karta bankowa może zostać w domu. Może nawet nie być zaangażowana w te transakcje. Tak wirtualna karta debetowa, która umożliwia dokonywanie takich transakcji, musi być specjalnie oznaczona - PayWave lub PayPass. Musi również posiadać specjalne logo. Jeśli zobaczysz taki znak, możesz bezpiecznie zapłacić za zakupy w ten sposób.

Tak wygląda symbol NFC (fot. Unsplash)
Tak wygląda symbol płatności zbliżeniowych NFC (fot. Unsplash)

Jak działa technologia płatności zbliżeniowych?

Technologia ta ma swoją nazwę: NFC. Jest to skrót od Near Field Communication, co oznacza "komunikację w bliskim polu". To międzynarodowy standard transmisji oparty na technologii RFID [radio-frequency identification, czyli systemy (zdalnej) identyfikacji radiowej] do bezdotykowej wymiany danych, przy wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej za pomocą luźno sprzężonych cewek, na krótkich odległościach - kilku centymetrów i szybkości przesyłania danych maksymalnie 424 kBit/s (więcej o NFC przeczytasz na NFC w smartfonie - co warto o tym wiedzieć?).

Bezpieczeństwo operacji

Posiadając bezpłatne konto internetowe w praktycznie dowolnym banku, można dokonywać płatności zbliżeniowych. Wielu klientów nadal nie ufa tego typu systemom, kwestionując bezpieczeństwo ich stosowania. Jeśli ta technologia jest prawidłowo stosowana, ryzyko to jest zredukowane do zera. Jeśli chcesz maksymalnie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia takiego oszustwa, wystarczy przestrzegać trzech podstawowych zasad:

  1. Ograniczenie liczby płatności, które mogą być dokonywane bez wprowadzania kodu PIN.
  2. Wyznaczenie rozsądnego limitu takich transakcji i najważniejsze:
  3. Połączenie karty płatniczej ze smartfonem. Ponieważ wtedy trzeba dokonać dodatkowej identyfikacji. To znacznie utrudnia komuś nadużycie konta bankowego. Można również włączyć powiadamianie SMS-em o dokonaniu określonych zakupów.

Płatności mobilne przy użyciu smartfonu 

Jeśli telefon komórkowy posiada opisaną powyżej funkcjonalność NFC, można go również używać do płatności mobilnych. W Sklepie Google Play pod hasłem "płatności mobilne" można znaleźć kilka aplikacji. Są to aplikacje banków, ale Google również oferuje funkcję o nazwie Google Pay. W tym miejscu należy samemu zdecydować, z której aplikacji chce się korzystać. Jeśli masz zainstalowanych kilka aktywnych aplikacji (ponieważ są one przydatne do różnych celów), możesz ustawić jedną z nich np. najczęściej używaną -  jako aplikację domyślną. W takim przypadku należy otworzyć ustawienia, odszukać pozycję menu "Aplikacje i powiadomienia", stuknąć w "Zaawansowane" i wybrać "Aplikacje standardowe". Następnie funkcja "Płatności mobilne" i wybierz ustawienie "Domyślna aplikacja dla płatności". Teraz można ustawić wybraną aplikację jako domyślną.

Do płatności zbliżeniowych można używać m.in. Google Pay
Do płatności zbliżeniowych można używać m.in. Google Pay

Zarówno Android, jak i iOS są dostosowane do dokonywania płatności bezprzewodowych za pomocą telefonów komórkowych. Zasada działania, obsługa, zakres działania, bezpieczeństwo są w obu w zasadzie identyczne. Jedyna - też nieistotna - różnica to ta, że Apple było pierwsze (wrzesień 2014), a Google pojawiło się jakiś rok później. Płatności zbliżeniowych telefonem możesz dokonać także za pośrednictwem Blika (czytaj więcej na Płatności zbliżeniowe telefonem - Blik). 

Jeśli szukasz telefonu, za pomocą którego będzie można dokonywać płatności zbliżeniowych, sprawdź nasze zestawienie: Najlepsze telefony z NFC do 1000 zł

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.