Płatności zbliżeniowe telefonem - Blik

Płatności zbliżeniowe telefonem - Blik (Blik)

Płatności zbliżeniowe są bardzo wygodną formą dokonywania transakcji. Możliwość ta jest szczególnie przydatna, gdy zapomnimy z domu portfela lub karty. Wystarczy mieć przy sobie telefon z dostępem do internetu oraz konto w banku, który obsługuje m.in. Blika.

Blik – nowoczesny, polski system mobilny,

za pomocą którego można dokonywać płatności telefonem, na którym zainstalowana jest ta doskonała aplikacja bankowa. Płatności Blikiem można dokonywać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Aplikacja umożliwia również wpłacanie i wypłacanie gotówki z bankomatów , a nawet – dla nielicznych zainteresowanych – obsługę transakcji CDM (Centralny Dom Maklerski). Za pomocą Blika można również dokonywać natychmiastowych przelewów między bankami oraz generować czeki za pomocą 9-cyfrowego kodu. Aplikacją można posługiwać się w takich bankach jak: Bank Millenium, Pekao SA, Santander Bank Polska SA, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Alior Bank, a także PKO Bank Polski. Transakcje Blikiem są bardzo szybkie i wygodne, dlatego cieszą się dużą popularnością. Tylko w 2022 r. około 6 mln użytkowników dokonało 33 mln transakcji za jego pomocą.

Jak korzystać z Blika?

Korzystanie z Blika jest możliwe wyłącznie przy użyciu odpowiedniej aplikacji bankowej, np. IKO w PKO Banku Polskim. Aplikację można pobrać ze sklepów internetowych, takich jak Google Play, AppStore lub Windows Store. Ich obsługa jest dość intuicyjna. Po kliknięciu tej opcji pojawia się oryginalna kombinacja sześciu cyfr, czyli kod, który jest potrzebny przy zakupie lub przekazywaniu pieniędzy i jest ważny tylko przez 2 minuty. Transakcja polega na tym, że akceptant, tj. sprzedawca lub oddział innego banku, po złożeniu odpowiedniego zamówienia i dokonaniu płatności żąda od aplikacji sześciocyfrowego kodu. Po wpisaniu go w wymagane pole aplikacja bankowa powinna poprosić Cię o potwierdzenie płatności. Jeśli wszystko się zgadza, kwota i sklep są prawidłowe, możesz zaakceptować transakcję. Następnie transakcja jest autoryzowana przez bank. W ten sposób można płacić tylko za pomocą urządzeń mobilnych.

Jakie są funkcje Blika?

Za pomocą Blika można nie tylko płacić za zakupy dokonane w Internecie. Od października 2015 r. można również wykonywać przelewy bezpośrednie na telefon - do przelewów natychmiastowych na telefon nie jest potrzebne konto bankowe, wystarczy numer telefonu. Po drugie, jest możliwość wnoszenia opłat cyklicznych Blikiem, np. zobowiązań ubezpieczeniowych w Link4, a także opłat w sieci komórkowej Play. Funkcja Blik dla płatności cyklicznych jest dostępna tylko w dwóch bankach: Pekao SA i ING Bank Śląski. Dostępna jest również aplikacja, która pozwala zastąpić terminal płatniczy telefonem, który może przyjmować płatności od każdego użytkownika BLIK-a. Mnóstwo dobrych funkcjonalności.

Za pomocą Blika zapłacisz też zbliżeniowo
Za pomocą Blika zapłacisz też zbliżeniowo (fot. blik.com)

Płatności zbliżeniowe Blikiem

Płatności Blikiem to nie tylko transakcje wymagające wpisywania kodu. Jeśli Twój telefon posiada funkcję NFC, bez problemu zapłacisz w sklepie zbliżając telefon do terminala (przeczytaj więcej na Płatności zbliżeniowe telefonem - jak to zrobić?). Aby móc skorzystać z tej opcji, musisz posiadać konto w banku i aplikację, która obsługuje tę usługę. W ustawieniach aktywuj płatności zbliżeniowe Blik, zaakceptuj regulamin oraz włącz funkcję NFC. Dla bezpieczeństwa ustaw też blokadę ekranu swojego urządzenia. Aplikacja bankowa, w której masz aktywne płatności Blik musi być ustawiona jako domyślna do płatności telefonem.

Aby zapłacić Blikiem w sklepie wystarczy poinformować sprzedawcę, że chcesz dokonać płatności zbliżeniowo. Następnie włącz na telefonie NFC, odblokuj ekran i zbliż urządzenie do terminala. Aby dokonać płatności nie musisz mieć włączonej aplikacji bankowej, co więcej, nie musisz mieć nawet zasięgu, ani połączenia z siecią.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.