Tryb samolotowy w telefonie - co warto o nim wiedzieć?

Tryb samolotowy w telefonie - co warto o nim wiedzieć? (Pixabay)

Tryb samolotowy to jest specjalny tryb pracy, w którym wszystkie połączenia sieciowe i nadajniki radiowe w urządzeniach z taką funkcjonalnością są wyłączone. Obejmuje to połączenie telefonii komórkowej (GSM, UMTS, LTE) oraz inne połączenia radiowe, takie jak: WLAN, Bluetooth, NFC.

Dlaczego w samolocie smartfon powinien być przełączony w tryb samolotowy?

Włączone w zwykłym trybie smartfony emitują fale radiowe. Teoretycznie mogą wpływać na elektronikę pokładową, więc istnieje ryzyko zakłóceń. Szansa na to jest naprawdę bardzo mała, ale 11 kilometrów nad ziemią sprawy nabierają innego sensu i znaczenia. Poza tym istnieje już dość realne ryzyko, że fale radiowe smartfonu wpłyną na słuchawki pilotów. Dodatkowo, jeśli w pobliżu głośników znajduje się włączony telefon komórkowy, czasami występują zakłócenia. Z tego powodu w samolotach obowiązuje nakaz włączenia trybu samolotowego (albo wyłączenia sprzętu).

W takim trybie na telefonie nie można napisać wiadomości tekstowej ani zadzwonić na inny telefon komórkowy. Z drugiej strony można, jak zwykle, korzystać ze wszystkich funkcji smartfonu, które nie wymagają łączności bezprzewodowej. W związku z tym nadal istnieje możliwość dostępu na przykład do kamery, gier, filmów i muzyki. Korzystanie z GPS jest w zasadzie możliwe, chociaż większość kadłubów samolotów działa ekranująco ze względu na zastosowane stopy aluminium, co ogranicza odbiór sygnałów GPS. Najlepiej usiąść przy oknie.

Włącz tryb samolotowy: jak to działa?

Tryb samolotowy można aktywować w ciągu kilku sekund, niezależnie od typu i marki urządzenia. Włączenie trybu samolotowego na iPhone działa zarówno w aplikacji ustawienia, jak i centrum sterowania. Można go również włączyć za pomocą sterowania głosowego.

Jeśli chcesz włączyć tryb samolotowy na urządzeniu z Androidem, masz te same opcje. Jedyną różnicą jest to, że na iPhone musisz przesunąć palcem od dołu do góry, a na smartfonie z Androidem od góry do dołu, aby otworzyć centrum sterowania. W wielu modelach tryb samolotowy można również uruchomić za pomocą przycisku zasilania. Aby włączyć tryb samolotowy w systemie Windows Phone, przejdź do listy aplikacji. Tam wybierz pozycję menu Ustawienia, a następnie kliknij podmenu tryb samolotowy.

W trybie samolotowym możesz korzystać z aparatu i zrobić zdjęcia na pamiątkę podniebnej podróży
W trybie samolotowym możesz korzystać z aparatu i zrobić zdjęcia na pamiątkę podniebnej podróży

Główne zalety trybu samolotowego

Oprócz możliwości korzystania z urządzenia mobilnego nawet podczas lotów, tryb samolotowy ma jeszcze kilka zalet. Urządzenia takie jak smartfony zużywają mniej energii w tym trybie, co oszczędza baterię i wydłuża czas pracy. Dlatego ten "tryb oszczędzania" jest szczególnie interesujący dla czytelników e-booków, ponieważ pobieranie książki wymaga tylko połączenia z Internetem. Ponadto urządzenie ładuje się nieco szybciej w trybie samolotowym (przeczytaj także Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?). Wreszcie, ten tryb pracy wydaje się być stworzony do sytuacji, w których właściciel urządzenia chce odpocząć – na przykład pospać.

Wi-Fi działa pomimo trybu samolotowego: czy to prawda?

Niektóre smartfony zawierają funkcję umożliwiającą korzystanie z Wi-Fi pomimo włączonego trybu samolotowego. Należy jednak włączyć odpowiedni tryb osobno. W związku z tym trzeba pamiętać, że linie lotnicze zazwyczaj zezwalają na korzystanie z Wi-Fi tylko wtedy, gdy same zapewniają możliwość korzystania z Wi-Fi podczas lotu, czyli praktycznie zawsze, a sama próba korzystania z sygnału zewnętrznego w czasie lotu i tak jest bez sensu.

Czy alarm działa, gdy tryb samolotowy jest włączony?

Wielu użytkowników zastanawia się, czy alarm nadal dzwoni w trybie samolotowym. Oczywiście nadal możesz korzystać z funkcji alarmu w smartfonie. Model i system operacyjny urządzenia nie ma znaczenia. Kiedy i jak głośno dzwoni alarm, zależy od wprowadzonych ustawień.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.