Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?

Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie? (Unsplash)

Ładowanie baterii to temat, wokół którego krąży wiele mitów i błędnych założeń. Jednym z nich jest przekonanie, że pierwsze ładowanie baterii powinno trwać co najmniej kilkanaście godzin - co ciekawe jeszcze kilka lat temu takie bzdurne rozwiązanie było polecane nawet przez operatorów komórkowych. Jak zatem w sposób prawidłowy ładować baterie? Czy można przedłużyć ich żywotność?

Dlaczego prawidłowe ładowanie telefonu jest tak ważne?

Telefon komórkowy to urządzenie, które przez większość użytkowników ładowane jest niemal codziennie, często zastępując przenośny komputer, gdyż dziś za pomocą smartfona można załatwić naprawdę wiele spraw. Ze względu na to, że jest to czynność tak często wykonywana, wokół ładowania baterii niezmiennie od wielu lat krąży wiele mitów, które nie mają większego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dlaczego ważne jest posiadanie wiedzy o tym, jak prawidłowo ładować telefon? To istotne, bowiem właściwe uzupełnianie poziomu baterii ma znaczący wpływ na jej trwałość oraz wydajność. Jeżeli w czasie ładowania często pojawiają się błędy, wówczas istnieje bardzo duże ryzyko, że dojdzie do awarii, a w konsekwencji do konieczności przeprowadzenia nierzadko drogiej naprawy.

Realme GT Neo 3 aktualnie ma najszybsze ładowanie ze wszystkich smartfonów
Realme GT Neo 3 aktualnie ma najszybsze ładowanie ze wszystkich smartfonów

Jak prawidłowo ładować telefon?

Ładowanie baterii to z pozoru prosta czynność  - wystarczy podłączyć telefon do źródła zasilania i czekać, aż poziom baterii zostanie uzupełniony. By cieszyć się baterią jak najdłużej, należy pamiętać o tym, by nie pozostawiać ładowania przez całą noc. To ważne, gdyż może dojść do przegrzania czy spięcia kabla ładującego telefon, a w efekcie do groźnego w skutkach pożaru.

Być może niewiele osób jest świadomych tego, że w czasie nocnego ładowania telefonu jego akumulator pracuje przez cały czas. Co prawda każdy nowoczesny smartfon posiada baterie litowo-jonowe, których przeładować się nie da i w teorii po naładowaniu pobór prądu zostaje odcięty. To jednak tylko teoria. W nocy raczej z telefonu nie korzystamy, więc przechodzi on w tryb czuwania, przez co systematycznie traci moc. W praktyce wychodzi na to, że często po odłączeniu urządzenia od ładowania już po kilku chwilach poziom baterii zaczyna spadać.

Wiele osób jest przekonanych, że baterię zawsze należy ładować do 100%, co jak się okazuje, nie jest prawdą. Dla efektywnej pracy telefonu wystarczy naładowanie na poziomie 30-90%. W takim przypadku bateria wytrzyma znacznie więcej, niż gdyby była naładowana ''do pełna''.

Chcąc prawidłowo ładować baterię w smartfonie, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • czas ładowania powinien być krótki (pod żadnym pozorem nie może trwać całego dnia ani nocy),
  • ładowanie baterii powinno trwać, aż osiągnie ona poziom 30-90%.
  • ładowanie powinno być prowadzone wyłącznie przy pomocy oryginalnych ładowarek.

Prawidłowe ładowanie może przedłużyć żywotność baterii w znaczący sposób. Ładowanie powinno być krótkotrwałe, za to odpowiednio częste. Dla zachowania baterii w dobrej kondycji warto skorzystać z popularnego w ostatnim czasie szybkiego ładowania (przeczytaj także Rodzaje ładowarek do telefonu).

Poniżej nasze propozycje telefonów, jeśli szukacie modeli z bardzo szybkim ładowaniem:

- Realme GT Neo 3 (ładowanie 150 W)

- Xiaomi 11T Pro (ładowanie 120 W)

- Xiaomi 12 Pro (ładowanie 120 W)

- Redmi K50 Gaming Edition (ładowanie 120 W)

- Redmi Note 11 Pro+ (ładowanie 120 W)

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.