Ekrany dotykowe zmorą wielu użytkowników

Każdy kto ma telefon z ekranem dotykowym zmaga się z ich ciągłym czyszczeniem. Przede wszystkim jest to wielki problem dla tych osób, które są nad wraz pedantyczne.
Jest szansa, że w przyszłości wyświetlacze mogą być odporne na brudny tłuszcz z palców.
Niemieccy naukowcy z Instytutu Badań nad Polimerami w Moguncji stworzyli powierzchnię, do której nie przykleja się tłuszcz. Było to bardzo trudne zadanie, ale naukowcom się udało. W tym celu wykorzystali sadzę i krzemionkę.

Swoją pracę nad stworzeniem nowej powierzchni rozpoczęli od prostego doświadczenia. Nad szkłem zapalili świeczkę, z której sadza osadziła się na powierzchni szkła. Osadzające się cząsteczki sadzy pokryły około 20% powierzchni. Miały średnicę od 30 do 40 nanometrów. W ten sposób powstała idealna chropowatość, która zapobiega przyleganiu tłustych substancji. Uzyskana w ten sposób faktura została poddana utrwaleniu za pomocą warstwy dwutlenku krzemu mającej grubość 25 nanometrów. W następnej kolejności szkło zostało zapieczone w temperaturze 600 stopni Celsjusza, co spowodowało, że zniknęło czarne zabarwienie z sadzy i szkiełko stało się przezroczyste.

Na koniec szkło poddano testowi z olejkiem z orzeszków ziemnych i okazało się, że powierzchnia skutecznie odpycha od siebie tłuszcz. Metoda sadzowo-krzemionkowa może zostać z powodzeniem zastąpiona aluminium, stalą i miedzią.
Jak na razie eksperyment jest pewnego rodzaju ciekawostką, która być może już niedługo zostanie wykorzystana do zbudowania wyświetlaczy odpornych na tłuszcz.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe