Eksperci: rozmowy telefoniczne mogą stanieć

Ceny połączeń z telefonów stacjonarnych do komórkowych mogą stanieć nawet do kilkunastu groszy za minutę - uważają eksperci z Centrum im. Adama Smitha.

Warunkiem jest jednak stosowanie specjalnych urządzeń do przekazywania połączeń.

Andrzej Piotrowski z Centrum im. Adama Smitha powiedział we wtorek podczas konferencji w Warszawie, że operatorzy GSM są dotowani przez operatorów sieci stacjonarnych, a koszty połączeń z telefonów stacjonarnych do komórkowych są zawyżone.

Wysokie koszty powodują, że zmniejsza się liczba aktywnych łączy stacjonarnych, nawet o kilkaset tysięcy rocznie. W 2006 r. 20 proc. Polaków korzystało wyłącznie z telefonu komórkowego - oceniają eksperci. Jednak - ich zdaniem - sieć stacjonarna jeszcze przez dłuższy czas pozostanie podstawowym nośnikiem stałego dostępu do szerokopasmowego internetu.

Zdaniem ekspertów Centrum, obniżenie cen byłoby możliwe przy zastosowaniu urządzenia zwanego bramką GSM lub FCT (Fixed Cellular Terminal). Umożliwia ono znacznie tańsze przyjmowanie połączeń do sieci komórkowych.

Działający w Polsce operatorzy ograniczają jednak w swoich regulaminach stosowanie takich urządzeń. Jak informuje Centrum im. A. Smitha, należy zakazać tego rodzaju praktyk albo przez regulatora, albo przez ustawodawcę. Specjaliści podkreślili, że prawo nie zabrania stosowania FCT w Polsce.

Źródło: PAP, WirtualneMedia

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.