Naprawa w nieskończoność

Klientka sieci Orange przez kilka miesięcy męczyła się z wadliwą komórką marki Nokia. Gdy przy kolejnej naprawie zażądała wymiany telefonu usłyszała, że jej telefon może być naprawiany w nieskończoność. Zmieniono zdanie po interwencji mediów.

Abonentka sieć Orange poskarżyła się kieleckiej Gazecie Wyborczej na problemy z operatorem. W lipcu kupiła telefon Nokia E65 jednak po kilku tygodniach oddała telefon do naprawy, bo przerywał rozmowy.

Od listopada telefon był już trzy razy w naprawie ”“ zawsze z tego samego powodu. Klienta po trzeciej naprawie, gdy zobaczyła pęknięty wyświetlacz, nie chciała odebrać telefonu żądając jego wymiany na nowy model.

Wtedy w obsłudze sieci Orange usłyszała, że telefon może być naprawiany ”w nieskończoność”, bo firmę chroni prawo. Dopiero po interwencji dziennikarzy w firmie Nokia zdecydowano się wymienić klientce telefon na nowy.

Źródło: www.media2.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.