Norweskie budki telefoniczne pod ochroną

Duże, czerwone budki telefoniczne znalazły się w Norwegii od wtorku pod ochroną.

Zaprojektował je w 1932 roku norweski architekt Georg Fredrik Fasting. Zaproponowany przez niego funkcjonalny projekt, wybrany z 93 propozycji konkursowych, uważany jest za doskonały przykład modernistycznego wzornictwa.

Ze względu na rozwój telekomunikacji i niemal 100-procentowe nasycenie Norwegii telefonami komórkowymi, budki przestały być potrzebne. Według Norweskiego Muzeum Telekomunikacji, jeszcze w latach 80. było ich niemal sześć tysięcy. Likwidowano je w takim tempie, że w całym kraju pozostało ich zaledwie 420.

We wtorek władze muzeum i kontrolowanej przez państwo grupy telekomunikacyjnej Telenor ASA podpisały porozumienie, dzięki któremu sto budek będzie nadal funkcjonować.

Zdaniem Branda oprócz historycznych, jest co najmniej jedna czysto praktyczna przyczyna, by zachować budki telefoniczne. Nawet w kraju, w którym wszyscy mają telefony komórkowe, zdarza się, że wysiadają w nich baterie.

Źródło: PAP

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.