Operator Ery zapowiada ofensywę w telefonii 3G

Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), operator sieci komórkowej Era, chce do końca 2007 roku mieć w zasięgu technologii trzeciej generacji 3G ponad 150 miejscowości i ponad 35 proc. populacji kraju.

Poinformował Bruno Jacobfeuerborn, dyrektor ds. eksploatacji sieci i członek zarządu PTC.

- Obecnie pokrycie bezprzewodowego internetu obejmuje ponad 100 miejscowości na terenie całej Polski i ok. 30 proc. populacji. Do końca roku chcemy tę liczbę zwiększyć do ponad 150 miejscowości i ponad 35 proc. populacji kraju - powiedział Jacobfeuerborn.

PTC uruchamia właśnie najszybszą wersję technologii HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), która umożliwia odbieranie danych z prędkością dochodzącą do 7,2 Mb/s.

Na początku będzie ona dostępna w wybranych miejscach w Warszawie, następnie do końca lipca w siedmiu miastach w Polsce: oprócz Warszawy, także w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, a docelowo, do końca tego roku, we wszystkich dużych polskich miastach.

Pozostała część sieci 3G PTC umożliwia obecnie transmisję danych z prędkością do 3,6 Mb/s.

PTC uruchamia też testowo technologię HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), umożliwiającą szybkie wysyłanie danych w sieci 3G, w wersji z prędkością do 1,4 Mb/s.

Testy tej technologii prowadzone będą w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. PTC planuje uruchomić HSUPA w wersji komercyjnej w trzecim kwartale 2007 roku wraz z pojawieniem się na rynku odpowiednich terminali końcowych umożliwiających klientom pełne wykorzystanie tej technologii.

Obecnie, klienci mogą wysyłać dane z prędkością odpowiadającą technologii UMTS, czyli 384 Kb/s.

Łącznie, oba standardy szerokopasmowej bezprzewodowej transmisji danych HSDPA i HSUPA tworzą technologię HSPA, która umożliwia klientom bardzo szybkie wysyłanie i odbieranie danych przy pomocy rozwiązań mobilnych.

Źródło: PAP, WirtualneMedia

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.