Zmiany w roamingu w 2022 roku

Zmiany w roamingu w 2022 roku (wayhomestudio)

Większość osób podróżujących po terenie Unii Europejskiej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ma możliwość korzystania z roamingu na obszarze państw członkowskich całkowicie za darmo. Rozporządzenie, które to potwierdza, wprowadzono w 2012 roku na okres 10 lat. Czas jego obowiązywania mija już niebawem. Czy nadal na terenie UE będziemy mogli korzystać z darmowego roamingu?

Roaming w 2022 roku - czy zostaną wprowadzone jakieś zmiany? 

Rozporządzenie dotyczące darmowego roamingu na terenie Unii Europejskiej wygasa w dniu 30 czerwca 2022 roku. Na szczęście dla obywateli Parlament Europejski i Komisja Europejska podjęły decyzję o przedłużeniu tego stanu o kolejne 10 lat, co bez wątpienia jest korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników telefonów komórkowych.

Zgodnie z nowymi założeniami od 1 lipca 2022 roku roaming w dalszym ciągu będzie darmowy, nie generując dodatkowych kosztów dla aktywnych użytkowników telefonów komórkowych. Roaming nadal ma obowiązywać w oparciu o koncepcję RLAH (Roam Like A Home). Nowe rozporządzenie będzie aktualne do 2032 roku.

Dlaczego okres obowiązywania ustawy wynosi 10 lat? Z założenia ma to prowadzić do zapewnienia pewności na rynku i zminimalizowania obciążeń regulacyjnych. W rozporządzeniu zawarto również informację o tym, że specjalnie wybrana komisja ma dwukrotnie przeprowadzić przegląd, zakończony sprawozdaniem przedstawionym Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Według ustaleń pierwsza kontrola ma odbyć się w 2025 roku, kolejna natomiast w 2029r. Oczywiście, jeśli sytuacja będzie tego wymagała, po stosownym wniosku może dojść do zmian w rozporządzeniu.

Warto również wspomnieć o tym, że planowane jest wprowadzenie jednego, zharmonizowanego podejścia, z którego mają korzystać wszyscy dostawcy roamingu. Według ustawodawcy ma to zapewnić ochronę szczególnie osób podróżujących po Europie przed wygórowanymi cenami usług roamingu ogólnounijnego. Wspólne podejście wbrew pozorom ma również wiele korzyści dla dostawców roamingu, którzy będą działać w jednolitych warunkach i przy ściśle określonych ramach regulacyjnych.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.