Rodzaje ładowarek do telefonu

Rodzaje ładowarek do telefonu (pixabay)

Wbrew pozorom istnieje naprawdę wiele typów ładowarek, dlatego nie powinniśmy dziwić się temu, że czasem pożyczając ją od kogoś, okazuje się, że jednak nie pasuje do naszego telefonu.

Podział ładowarek ze względu na sposób działania

Mając na względzie sposób ładowania, ładowarki można podzielić na sieciowe, samochodowe oraz indukcyjne. 

Ładowarki sieciowe to takie, które często otrzymujemy w pakiecie przy zakupie telefonu. Wystarczy podłączyć je do gniazdka, by móc naładować baterię. Obecnie większość tego typu ładowarek ma odłączany kabel, który może pełnić również rolę kabla USB. 

Ładowarki samochodowe pozwalają na ładowanie baterii przy pomocy zapalniczki w samochodzie lub wejścia USB. To wygodne rozwiązanie dla osób, którym rozładowuje się telefon w czasie podróży.

Dzięki ładowarkom indukcyjnym możliwe jest bezprzewodowe ładowanie telefonu, który umieszczany jest na specjalnej podkładce połączonej poprzez kabel z gniazdkiem. To nowoczesna i bardzo wygodna metoda, której stosowanie nie wymaga każdorazowego odłączenia telefonu od ładowania, gdy potrzebujemy z niego skorzystać. Nie jest to jednak sposób, z którego może korzystać każdy. Sprawdzi się wyłącznie u posiadaczy modeli telefonów komórkowych, które mają odpowiednią konstrukcję do poboru mocy z indukcji.

Bezprzewodowe ładowanie indukcyjne
Bezprzewodowe ładowanie indukcyjne

Podział ładowarek z uwzględnieniem zastosowanego złącza

Kolejnym czynnikiem, jaki należy uwzględnić przy podziale ładowarek, jest zastosowane złącze. W tym przypadku można uwzględnić:

  • złącze USB typu A to standardowa końcówka, spotykana obecnie w wielu ładowarkach;
  • złącze USB typu C to nowoczesne rozwiązanie, spotykane przede wszystkim w najnowszych modelach - to najbardziej uniwersalne rozwiązanie;
  • MicroUSB jest mniejszą wersją klasycznego kabla USB dla urządzeń mobilnych - charakterystyczną jego cechą jest dość wolne ładowanie
  • Lightning jest typem złącza, stosowanym wyłącznie przy produktach marki Apple.

Ze względu na różne złącza, wybierając ładowarki do telefonu, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadzę typ zastosowanego złącza (przeczytaj o Rodzaje USB w smartfonach oraz Od kiedy USB-C będzie obowiązkowe dla wszystkich urządzeń w Unii Europejskiej?). Poza tym warto zwrócić również uwagę na natężenie prądu, napięcie ładowania oraz dodatkowe dostępne funkcje.

Jaką ładowarkę do telefonu wybrać?

Tak naprawdę wybór ładowarki jest dość prosty, wystarczy dopasować ją do swoich potrzeb oraz typu zastosowanego w telefonie komórkowym złącza.

W przypadku osób, które telefon ładują wyłącznie w domu, wystarczająca będzie ładowarka sieciowa. Dla podróżujących polecana jest ładowarka samochodowa. To także idealne opcja dla osób podróżujących, które nie mają dostępu do elektryczności, a potrzebują szybkiego naładowania baterii w telefonie. Dla miłośników urządzeń bezprzewodowych idealna będzie ładowarka indukcyjna.

Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z powerbanków
Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z powerbanków

Wybierając ładowarkę, warto również zwrócić uwagę na  dodatkowe możliwości takie jak ognioodporność, ochrona przed zakłóceniami sieci elektrycznej, przekroczeniem napięcia, przeładowaniem, zwarciem czy przegrzaniem. Dobrze też wybrać oryginalną ładowarkę producenta.

Alternatywą dla każdego typu ładowarki może być powerbank, który można wykorzystać wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do innego źródła zasilania. Przeczytaj także Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.