Wyłączenie sieci 3G w Polsce

Wyłączenie sieci 3G w Polsce (pexels)

W ostatnim czasie wielu operatorów, między innymi Orange oraz T-Mobile zdecydowało o zasadności wyłączenia starej już technologii 3G ze swoich masztów. Jaki wpływ będą miały te działania na abonentów?

Wyłączenie sieci 3G

Pierwszym operatorem, który zdecydował się na odłączenie sieci 3G, był T-Mobile (sieć zniknie z nadajników ostatecznie w 2023 roku), chwilę po nim tą samą drogą podążył Orange (transmisja 3G ma zostać zaniechana ostatecznie do końca 2025 roku). 

Kolejni operatorzy decydują się na wyłączenie sieci 3G
Kolejni operatorzy decydują się na wyłączenie sieci 3G

Co wyłączenie sieci 3G oznacza dla abonentów?

Wielu użytkowników obawia się, że utraci możliwość korzystania z dostępu do sieci, szczególnie w miejscach, gdzie zasięg LTE jest bardzo słaby i konieczne jest przejście przynajmniej od czasu do czasu na 3G. Ta obawa nie jest do końca słuszna. Wyłączenie 3G wiąże się z tym, że częstotliwość 900 MHz zostanie poddana reformingowi i przełączona pod LTE (przeczytaj także Czy 4G to to samo co LTE? I jak wypada ona na tle sieci 5G?). 

Dodatkowo warto wspomnieć, że abonenci po wyłączeniu 3G będą mogli nadal korzystać z dostępu do 2G. W przypadku osób, którym będzie to wystarczało, nie będzie konieczności wymiany telefonów na nowe.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.