Co to jest VoLTE, VoWiFi i WiFi Calling?

Co to jest VoLTE, VoWiFi i WiFi Calling? (shutterstock)

Voice over Long-Term Evolution (VoLTE) to szybki standard komunikacji bezprzewodowej LTE dla telefonów komórkowych i terminali danych, w tym urządzeń Internetu rzeczy (IoT) i urządzeń przenośnych.

VoLTE ma do trzech razy większą pojemność głosu i danych niż starsze 3G UMTS i do sześciu razy więcej niż 2G GSM. Zużywa mniej przepustowości, ponieważ nagłówki pakietów VoLTE są mniejsze niż w przypadku niezoptymalizowanych VoIP.

Tyle uczonych wyjaśnień. Teraz w prosty sposób:

Dzięki funkcji VoLTE, VoWiFi i WiFi Calling - to znaczy praktycznie to samo - możesz wykonywać połączenia z siecią komórkową za pomocą smartfonu i pod jego numerem telefonu za pośrednictwem sieci WLAN, czyli bezprzewodowego Internetu. Połączenia telefoniczne są wykonywane normalnie za pomocą aplikacji telefonu. Wszystkie połączenia wychodzące i przychodzące działają za pośrednictwem istniejącego połączenia Wi-Fi. WiFi Calling to usługa głosowa HD (High Definition, czyli – podobnie jak w rozdzielczości HD - w bardzo dobrej jakości dźwięku). Podczas korzystania z połączeń Wi-Fi nie ma również żadnych dodatkowych kosztów w stosunku do aktualnej taryfy. 

Włączanie funkcji rozmowy przez Wi-Fi i VoLTE na Androidzie

Na początek upewnij się, że Twój telefon posiada funkcję WiFi calling/LTE oraz że jest ona dostępna w taryfie Twojego operatora. Często rozmowy przez Wi-Fi są automatycznie aktywne, gdy jesteś zalogowany w sieci Wi-Fi. Jeśli nie, najpierw aktywujesz rozmowy Wi-Fi za pomocą ustawień smartfonu. 

Na telefonie z Androidem wejdź kolejno w: Ustawienia -> Karty SIM i sieci komórkowe -> Ustawienia karty SIM -> Nawiązuj połączenia za pomocą WiFi / Użyj VoLTE

VoWiFi i VoLTE na telefonie z systemem Android
VoWiFi i VoLTE na telefonie z systemem Android

Włączanie funkcji rozmowy przez Wi-Fi i VoLTE na iOS

W telefonach iPhone włączysz Wifi calling w następujący sposób:

Kliknij w: Ustawienia -> Sieć komórkowa -> Rozmowy przez WiFi -> zaznacz kółeczko

Aby włączyć VoLTE postępuj następująco:

Kliknij w: Ustawienia -> Sieć komórkowa -> Opcje danych komórkowych -> Głos i dane -> zaznacz LTE oraz VoLTE

VoWiFi i VoLTE na iPhone
VoWiFi i VoLTE na iPhone

Czy WiFi calling  "pobiera" Internet?

Nie, mając do dyspozycji bezprzewodowe połączenie z Internetem o dobrej jakości i przepustowości oraz smartfon mający możliwość korzystania z WiFi calling można korzystać z obu funkcjonalności, bez żadnych negatywnych skutków. Jakość połączenia głosowego i jakość przesyłania innych danych będzie wystarczająco dobra.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.