USB OTG - czy warto mieć to w telefonie?

USB OTG - czy warto mieć to w telefonie? (pvproductions)

Najnowsze rozwiązania pozwalają nam za pomocą dwukierunkowej komunikacji podłączyć smartfon, czy tablet do innego urządzenia. Adapter USB OTG może służyć między innymi do podłączenia myszy, klawiatury, aparatu, drukarki, laptopa, komputera, czy nawet lampki LED.

Co to jest USB OTG?

USB OTG (z ang. On-the-go) jest to port USB, za pomocą którego codziennie ładujemy nasze telefony i który posiada funkcję podłączenia do smartfona czy tabletu innych urządzeń. Przyłączyć za pomocą niego możemy praktycznie wszystkie dostępne na rynku urządzenia wykorzystujące złącze USB, bądź posiadające adapter USB OTG. W grę wchodzą więc przenośne dyski, kontrolery oraz pady do gier, klawiatury, myszki, słuchawki, pendrive i wiele innych. Kabel USB OTG lub adapter z jednej strony posiada wtyczkę micro USB/lightning, która pasuje do telefonu, czy do tabletu oraz drugą, jaką jest przeznaczone do podłączenia innych urządzeń. Więcej o USB możesz przeczytać w artykule Rodzaje USB w smartfonach.

Jak korzystać z USB OTG i co jest do tego potrzebne?

Aby korzystać z funkcji USB OTG potrzebujemy przede wszystkim odpowiedni smartfon, który tą funkcję posiada. Możemy sprawdzić to w specyfikacji urządzenia, bądź za pomocą aplikacji, np. USB OTG Checker. Następnie musimy zaopatrzyć się w adapter OTG lub kabel, którego koszt to kilka lub kilkanaście złotych. Na rynku możemy otrzymać też takie, które posiadają więcej niż jedno złącze, dzięki czemu istnieje możliwość podłączenia kilku sprzętów. Sprawa ma się inaczej, jeśli chodzi o markę iPhone, którego telefony wyposażone są w inny port. Wystarczy nabyć odpowiednią przejściówkę.

Adapter USB OTG posiada wtyczkę do telefonu oraz wtyczkę do urządzenia USB
Adapter USB OTG posiada wtyczkę do telefonu oraz wtyczkę do urządzenia USB

Jak włączyć funkcję USB OTG w telefonie?

Ze względów bezpieczeństwa zazwyczaj USB OTG jest domyślnie wyłączone, nieaktywne przy zablokowanym telefonie lub wyłącza się automatycznie po krótkim czasie od ostatniego użycia. 

Jak włączyć funkcję USB OTG na telefonie z Androidem?

Uruchomienie opcji USB OTG wymaga wejścia w telefonie w Ustawienia. Następnie szukamy zakładki System (ewentualnie Ustawienia zaawansowane lub podobnie). Kolejno - znajdujemy pozycję Pamięć masowa OTG lub Połączenie USB OTG.

Jak włączyć funkcję USB OTG na iPhone?

W systemie iOS, aby podłączyć do smartfona/tableta urządzenie USB należy najpierw odblokować ekran. Jeśli chcesz, żeby iPhone/iPad od razu rozpoznał urządzenie (bo np. podłączasz klawiaturę, na której chcesz wpisać kod PIN do odblokowania), musisz wcześniej zezwolić na to w ustawieniach. 

Przejdź kolejno w Ustawienia -> Face ID i kod lub Touch ID i kod -> odblokuj Akcesoria USB

Jakie są zalety korzystania z USB OTG?

Smartfon to nie tylko sprzęt do dzwonienia, sms-owania, czy służący jako aparat fotograficzny. W dzisiejszych czasach ten inteligentny, mały sprzęt umożliwia nam także poprawę jakości naszego życia. Służy nam w codziennej pracy zawodowej, pomaga w wielu obowiązkach w domu. USB OTG ułatwia korzystanie z wielu rzeczy. Dokumentów nie trzeba już przesyłać do komputera, wystarczy podłączyć smartfon do drukarki. Jeśli używamy telefonu lub tableta do pracy, będzie nam wygodniej po podłączeniu klawiatury i/lub myszki. Za pomocą USB OTG możemy także przegrać zdjęcia i filmy bezpośrednio na pendrive.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.