Rodzaje USB w smartfonach

Rodzaje USB w smartfonach (pixabay)

USB to najpopularniejsze i najchętniej wykorzystywane złącze elektroniczne służące do komunikacji komputera ze smartfonem, a także ładowania telefonu. Mimo wprowadzonej kilka lat temu standaryzacji, na rynku nadal dostępne są różne typy złącz. Na czym polega zatem różnica między nimi i jakie są ich rodzaje?

Rodzaje złączy USB

Wyróżniamy kilka typów złączy USB, które różnią się konstrukcją, a mianowicie końcówką kabla dostosowaną do konkretnego gniazda USB.

- USB typu A – jest to standardowa, prostokątna w swoim przekroju końcówka. Wpina się ją do ładowarki smartfona bądź wejścia w komputerze, by na przykład przesłać na niego pliki z telefonu.

- USB micro A – to rozwiązanie możemy kojarzyć chociażby ze starszych modeli smartfonów.

- USB typu B – ten typ nie jest akurat stosowany w telefonach i wyjątkowo rzadko w laptopach. Ma ono kwadratowy przekrój i jest najczęściej stosowane w urządzeniach takich jak drukarki, czy skanery.

- USB micro B – aktualnie stosowane bardzo rzadko, na przykład w budżetowych wersjach smartfonów, czy innych urządzeniach przenośnych jak tablety, czy odtwarzacze muzyki, bądź aparaty fotograficzne

- USB typu C – jest to najnowsze rozwiązanie, zaprojektowane w celu ujednolicenia standardów komunikacji przewodowej między urządzeniami, tak aby nie było konieczności posiadaniu kilku kabli USB różnego typu. Posiada owalny przekrój i niezależnie od tego, jak trzymamy złącze, zawsze pasuje ono do gniazda wejściowego. Ponadto jako jedyne jest w stanie obsługiwać USB w standardzie 3.0 i wyższym. Ze względu na swoją uniwersalną konstrukcję i wygodę stosowania ma być finalnie jedynym będącym w użyciu rozwiązaniem (przeczytaj Od kiedy USB-C będzie obowiązkowe dla wszystkich urządzeń w UE?).

Rodzaje złączy USB (fot. shutterstock)
Rodzaje złączy USB (fot. shutterstock)

Standardy USB

Tutaj nie chodzi o nic innego jak prędkość ładowania i szybkość przesyłania danych. Każda technologia i rozwiązanie stale się rozwija, by sprostać oczekiwaniom odbiorców i nadążyć za ciągłymi zmianami na rynku technologicznym. Nie inaczej jest w przypadku USB. Od pierwszej wersji USB 1.0 zaprezentowanej w 1996 roku, bardzo wiele się zmieniło. Obecnie najczęściej spotykanymi są USB 3.0 i nowsze, a na horyzoncie pojawiła się już wersja 4.2. Czym się one od siebie różnią?

- USB 1.0 – maksymalna przepustowość, jaką oferowało to rozwiązanie, wynosiła zaledwie do 12 Mb/s, natomiast jeżeli chodziło o szybkość transferu, wynosiła ona w granicach 1,5 Mb/s, maksymalna moc ładowania wynosiła 2,5W.

- USB 2.0 – standard ten pojawił się w 2000 roku, zapewniając przepustowość w granicach 460 Mb/s, prędkość transferu na poziomie 60 Mb/s, przy czym moc ładowania urządzeń pozostała bez zmian.

- USB 3.0 – wersja ta została przedstawiona w 2009 roku, znacząco zwiększając możliwości względem poprzednika. Maksymalna przepustowość podniosła się do 4 Gb/s, szybkość transferu wzrosła natomiast do 500 Mb/s, a maksymalna moc ładowania urządzeń niemal się podwoiła, osiągając 4,5W.

- USB 3.1 – jest to standard będący w użyciu od 2013 roku, gwarantujący przepustowość rzędu 10 Gb/s, maksymalny transfer do 1,2 Gb/s oraz moc ładowania na poziomie 100W.

- USB 3.2 - najnowsza wersja będąca na rynku od 2017 roku pozwalająca osiągnąć przepustowość do 20 Gb/s, prędkość transferu do 2,5 Gb/s i oferująca niezmienioną moc ładowania względem poprzedniego standardu.

Często przeglądając specyfikacje telefonów poza rodzajem i standardem USB widzimy też skrót OTG. O tym, co on oznacza przeczytasz w artykule USB OTG - czy warto mieć to w telefonie?

Komentarze

Piotr 1 rok temu
W jakich telefonach można spotkać USB micro b?
Tylko zalogowani użytkownicy mogą ocenić komentarz. Zarejestruj się

Dołącz do dyskusji i podziel się swoim zdaniem na temat artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.