Apple otwiera iPhone'a

Logo Apple

iPhone był dotąd pilnie strzeżony przez Apple. Tak pilnie, że właściciel skrzyżowania iPoda z komórką nie mógł na nim nic na własną rękę zainstalować. Spółka ugięła się jednak pod presją użytkowników.

Od czerwcowego debiutu iPhone'a jednym z głównych zarzutów wobec nowego gadżetu Apple było to, że spółka zamyka swój produkt przed twórcami oprogramowania.

W końcu spółka jednak się ugięła. Jobs oficjalnie ogłosił, że w lutym jego koncern udostępni innym firmom know-how, jak tworzyć programy działające w systemie operacyjnym iPhone'a. Dlaczego dopiero w lutym? Apple chce dać sobie czas, by dokładnie przeanalizować informacje, którymi podzieli się z osobami z zewnątrz - spółka obawia się, że iPhone może się stać celem twórców wirusów czy innego złośliwego oprogramowania. I nie zamierza ułatwiać im zadania. Jobs nie wyklucza, że twórca oprogramowania będzie musiał mieć specjalny cyfrowy certyfikat, który pozwoli właścicielowi iPhone'a zorientować się, czy program pochodzi z zaufanego źródła.

We Francji umowę na sprzedaż iPhone'a podpisało Orange, ale będzie można legalnie korzystać też z telefonu w innej sieci. Umów na wyłączność, jakie Apple podpisał m.in. z AT&T w USA czy z O2 w Wlk. Brytanii, zakazuje bowiem francuskie prawo. Za ”wolnego” iPhone'a trzeba będzie jednak więcej zapłacić. Ile, tego operator nie ujawnił.

Źródło: Gazeta.pl

 

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.