Dlaczego Apple zrezygnowało z dodawania ładowarki do telefonu?

Dlaczego Apple zrezygnowało z dodawania ładowarki do telefonu? (Unsplash)

Od 2020 roku, czyli od daty premiery Apple iPhone 12 firma zrezygnowała z dodawania do zestawu ze smartfonem ładowarki, a także słuchawek. Ponadto, zaprzestano ich dołączania do wcześniejszych modeli, jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup z oficjalnego sklepu. Firma z Cupertino tłumaczy to troską o ekologię, użytkownicy zaś widzą w tym chęć zwiększenia zysków przez korporację. Która ze stron ma rację?

Ekologiczna perspektywa Apple

Podczas Apple Event, które odbyło się 13 października w futurystycznej siedzibie firmy Apple Park, przedsiębiorstwo ustami wiceprezes zadeklarowało, iż do 2030 roku osiągnie neutralność klimatyczną. W rekompensowaniu swojego wpływu na środowisko i zmniejszania śladu węglowego ma pomóc m.in. zmniejszenie liczby akcesoriów dodawanych do smartfonów. Według zaprezentowanych statystyk w domach użytkowników znajduje się ponad 700 milionów słuchawek i ponad 2 miliardy ładowarek Apple.

Dzięki takiemu działaniu przedsiębiorstwo szacuje, że tylko przy serii Apple iPhone 12 oszczędziło około 861 tysięcy ton miedzi, cynku i cyny. Ponadto brak ładowarki, czy słuchawek sprawia, że pudełko z telefonem jest mniejsze. To pozwala zmieścić więcej opakowań podczas ich transportu. W przypadku iPhone'a 12 oznacza to zwiększenie ich liczby nawet o 70%.

Od premiery serii iPhone 12 zaprzestano dodawania ładowarek do zestawów telefonów
Od premiery serii iPhone 12 zaprzestano dodawania ładowarek do zestawów telefonów

Finansowe eldorado Apple

Analitycy, obserwatorzy rynku, a także sami użytkownicy widzą w tym jednak głównie ponowny skok na kasę przez firmę Apple. Głównym argumentem jest oczywiście to, że ceny urządzeń dzięki temu zabiegowi nie dość, że nie zmalały to jeszcze wzrosły. Co więcej, po premierze serii iPhone 12, ceny starszych modeli w oficjalnym sklepie, zostały obniżone w mniejszym stopniu, niż miało to miejsce wcześniej. Mimo iż zestaw akcesoriów został mocno okrojony.

W serii iPhone 12 do zestawu dołączony jest natomiast kabel USB-C — Lightning, którego nie można podłączyć do starych ładowarek. W poprzednich modelach, nie licząc 11 Pro i 11 Pro Max, był bowiem przewód USB-A — Lightning. Jeżeli więc ktoś nie miał któregoś z tych dwóch modeli i tak musiał dokupić osobno nową ładowarkę (przeczytaj także Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?). To samo tyczy się osób, które po raz pierwszy zdecydują się na zakup telefonu firmy Apple. Tym samym będą potrzebne dwa pudełka, zamawiane nie raz w różnym czasie co spowoduje jeszcze większy ślad węglowy. Ostatecznie więc środowisko więcej traci, natomiast gigant z Kalifornii więcej zyskuje.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.