Jaki będzie iOS 16?

Jaki będzie iOS 16? (applemobile)

iOS to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na smartfony. Sztandarowy produkt Apple jest co roku aktualizowany - w tym roku podobnie jak w poprzednich. Już na jesieni powinniśmy powitać najnowszą wersję iOS - czyli iOS 16!

iOS 16 - kiedy w Polsce?

Apple zawsze prezentuje najnowsze osiągnięcia swoich programistów na dorocznej konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC), odbywającej się tradycyjnie w czerwcu w Kalifornii. Nie inaczej było z iOS 16.

Na WWDC 2022 zaprezentowano nie tylko sam produkt, ale i harmonogram jego wdrażania (jednakowy na całym świecie):

 • Wersja beta dostępna dla deweloperów (tzw. druga iteracja) została udostępniona natychmiast po konferencji WWDC 2022.
 • Publicznie dostępną wersję beta można pobrać już od połowy lipca. Każdy użytkownik modelu iPhone'a, spełniającego wymagania sprzętowe iOS 16 (pełna lista tych modeli poniżej) może już pobrać tę aktualizację systemu operacyjnego na swój telefon.
 • Wstępnie podany termin dostępności oficjalnej wersji iOS 16 to początek września 2022 r. Premiera najnowszego systemu operacyjnego Apple ma być połączona z premierą najnowszego smartfona firmy - iPhone'a wersji 14 (telefony te będą miały iOS 16 preinstalowany fabrycznie).

Czego możemy spodziewać się po iOS 16? "Potęgi personalizacji"

Hasło, jakim Apple postanowił promować iOS 16, to "Potęga personalizacji". Jakie nowe funkcje iOS mają umożliwić użytkownikom iPhone'ów skorzystanie z "Potęgi personalizacji"?

Zupełnie nowy ekran blokady

Całkowicie przeprojektowany lockscreen umożliwia teraz zmianę czcionki i koloru napisów oraz umieszczanie własnych widgetów. Za ich pomocą już z poziomu ekranu blokady będzie można sprawdzić pogodę, wpisy w kalendarzu, alarmy, pierścienie aktywności itp.

Powiadomienia będą od teraz wyświetlane u dołu lockscreena - co umożliwi łatwiejszy dostęp do nich za pomocą kciuka. Ekran blokady będzie wielowarstwowy (poprzez wykorzystanie danych o głębi ze zdjęcia) co umożliwi korzystanie z ciekawych efektów 3D - np. pewne elementy graficzne tapety mogą przykrywać zegar. Co więcej, użytkownik będzie mógł stworzyć sobie wiele autorskich ekranów blokady - i swobodnie się między nimi przełączać.

iOS 16 daje nieskończenie wiele możliwości w personalizacji ekranu blokady
iOS 16 daje nieskończenie wiele możliwości personalizacji ekranu blokady

Nowe funkcje komunikatorów

Aplikacje "Wiadomości" i "Mail" uzyskały wiele cieszących użytkowników usprawnień.

Nowa wersja "Wiadomości" pozwala m.in. na:

 • edycję oraz cofanie wysłanych wiadomości,
 • komentowanie na bieżąco wspólnie odsłuchiwanych utworów czy oglądanych filmów (funkcja SharePlay),
 • oraz wygodne udostępnianie członkom grupowej rozmowy różnych materiałów.

Z kolei aplikacja mailingowa zyska np. funkcję planowania wysłania e-maili oraz lepszą wyszukiwarkę.

iOS 16 to znacząco poszerzone możliwości sterowania smartfonem za pomocą komend głosowych…

… Ale póki co niestety nie w Polsce. Polska wersja iOS 16 zyska te nowe funkcje językowe w bliżej nieokreślonej przyszłości. Na co więc możemy z niecierpliwością czekać?

Szczególnie ciekawą modyfikacją wydaje się usprawnione dyktowanie z możliwością głosowego wstawiania emoji i automatyczną interpunkcją.

W iOS 16 możliwe będzie także płynne przełączanie się między pisaniem na klawiaturze i dyktowaniem. Zaznacz błędnie napisane słowo ręcznie, a potem zmień je za pomocą komendy głosowej!

iOS 16 wynosi dyktowanie na zupełnie inny poziom
iOS 16 wynosi dyktowanie na zupełnie inny poziom

Masz inteligentny dom? Z iOS 16 będzie on jeszcze bardziej smart!

Aplikacja Dom została znacząco przebudowana. Dzięki obsłudze protokołu Matter zapewni kompatybilność z jeszcze większą liczbą inteligentnych urządzeń. Za jej pomocą będziesz mógł m.in. wygodnie zarządzać mikroklimatem w domu, oświetleniem i monitoringiem!

Personalizacja to również bezpieczeństwo!

iOS 16 to również wiele zmian związanych z bezpieczeństwem. Przykładem może być rozbudowa narzędzi kontroli rodzicielskiej oraz nowa funkcja Kontrola bezpieczeństwa, stworzona z myślą o ofiarach przemocy domowej. Za jej pomocą użytkownik będzie mógł szybko ograniczyć systemowe uprawnienia przemocowemu partnerowi.

Ciekawostką jest również przeniesienie znanej z Apple Watcha aplikacji Sprawność. Za pomocą wbudowanych w telefon sensorów może ona mierzyć naszą aktywność (np. liczbę kroków), a także przypomnieć o lekach czy zaplanowanym treningu. W zdrowym ciele zdrowy duch - a z iOS 16 będzie zdecydowanie łatwiej o to zdrowie zadbać!

W iOS 16 będzie można monitorować swoją aktywność fizyczną w aplikacji Sprawność
W iOS 16 będzie można monitorować swoją aktywność fizyczną w aplikacji Sprawność

Przedstawiona powyżej lista nowych funkcji systemu iOS 16 nie jest oczywiście pełna - wybrałam te ze zmian i usprawnień, które wydały mi się najciekawsze i najistotniejsze. Chcesz poznać system iOS 16 w pełni? Pobierz go na swój telefon! Ale najpierw sprawdź, czy Twój model iPhone'a będzie z nim kompatybilny. A może zastanawiasz się właśnie nad kupnem iPhone'a? Przeczytaj Jaki iPhone wybrać? Polecane telefony Apple w 2022 roku.

Na jakie telefony Apple będzie dostępna aktualizacja systemu operacyjnego do wersji iOS 16?

Modele, na których można zaktualizować system operacyjny do iOS 16, to:

iOS 16 - jak pobrać?

Jeśli chcesz wziąć udział w programie publicznie dostępnych testów i posiadasz iPhone'a kompatybilnego z systemem iOS 16, musisz:

 • za pomocą smartfona, którego system operacyjny chcesz zaktualizować, zarejestrować się w programie Apple Beta Software Program,
 • pobrać z utworzonego w procesie rejestracji konta nowy profil,
 • przejść do "Ustawień" swojego telefonu i wybrać w tej sekcji opcję "Uaktualnienia".
 • W tym momencie Twój iPhone wyświetli Ci informację o opcji ściągnięcia i instalacji iOS 16. Stuknij opcję "Instaluj teraz"  - i pozwól Twojemu smartfonowi wykonać resztę pracy za Ciebie! 

Tip: zanim zainstalujesz najnowszą wersję systemu Apple, wykonaj najpierw kopię zapasową wszystkich danych i umieść ją w chmurze iCloud lub na dysku komputera. Backup umożliwi Ci odzyskanie danych w sytuacji, gdyby podczas aktualizacji systemu doszłoby do jakichś problemów - lub po prostu gdybyś po wypróbowaniu iOS 16 chciał wrócić do swojego starego systemu operacyjnego.

Jak będzie można pobrać oficjalną wersję iOS 16?

Najprawdopodobniej aktualizacja systemu operacyjnego będzie wyglądała wtedy podobnie, jak w przypadku wcześniejszych aktualizacji do nowszych wersji iOS (np. z iOS 14 do iOS 15). Kolejne kroki powinny więc wyglądać następująco:

 • Wybierz kolejno opcje "Ustawienia" > "Ogólne" > "Uaktualnienia".
 • Z dostępnych opcji uaktualnienia systemu operacyjnego wybierz opcję "iOS 16".
 • Następnie kliknij na "Instaluj teraz"... 

I ciesz się najnowszym systemem operacyjnym od Apple!

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.