Od kiedy USB-C będzie obowiązkowe dla wszystkich urządzeń w Unii Europejskiej?

Od kiedy USB-C będzie obowiązkowe dla wszystkich urządzeń w Unii Europejskiej? (pexels)

W końcu udało się coś, co Unia Europejska planowała już od dawna, jednak wprowadzenie tego w życie było naprawdę problematyczne. Otóż już niedługo w większości urządzeń mobilnych konieczne stanie się zastosowanie portu USB typu C. Dla wielu producentów może być to zadanie dość problematyczne - jak się okazuje, powodów do zadowolenia z tego faktu nie ma przede wszystkim firma Apple. Co ciekawe, plany ujednolicenia portu USB pojawiały się już od 2012 roku, jednak dopiero teraz udało się o nich zdecydować.

Kiedy obowiązkowe stanie się USB typu C?

Zgodnie z decyzją podjętą przez Parlament Europejski, USB typu C będzie obowiązkowym rozwiązaniem dla wszystkich małych sprzętów elektronicznych w Unii Europejskiej już pod koniec 2024 roku - zgodnie z zapowiedziami nowy przepis ma się pojawić jesienią (poczytaj więcej o Rodzaje USB w smartfonach).

To dobra wiadomość dla użytkowników niewielkich urządzeń. Wystarczy im jedna ładowarka do uzupełnienia poziomu baterii wielu różnorodnych sprzętów (przeczytaj także Rodzaje ładowarek do telefonu). To jednak nie wszystko. Jednym z głównych celów ujednolicenia portów USB w urządzeniach elektronicznych były również względy ekologiczne. Warto przy tym wspomnieć, że ładowarki i kable do ładowania to obecnie jeden z najbardziej problematycznych typów elektrośmieci (przeczytaj też Dlaczego Apple zrezygnowało z dodawania ładowarki do telefonu?).

Zmiana portu USB na typ C będzie dotyczyć przede wszystkim telefonów komórkowych, tabletów, aparatów fotograficznych, czytników e-booków, słuchawek bezprzewodowych, głośników oraz konsol do gier wideo.

W produktach Apple stosowane jest złącze Lightning
W produktach Apple stosowane jest złącze Lightning

Problemy Apple

Nowe rozporządzenie może być nieco problematyczne dla firmy Apple, która już od wielu lat korzysta w swoich urządzeniach ze złącza Lightning. Choć standard USB-C jest stosowany obecnie w komputerach Mac i tabletach iPad producenta, dziś jeszcze nie wiadomo, jak będzie to wyglądało w przypadku telefonów komórkowych. Jedno jest pewne, niezależnie od tego, jaka decyzja zostanie podjęta, może być nieco kłopotliwa dla Apple. Rozważane jest rozdzielenie standardów ładowania (nowy będzie stosowany tylko w urządzeniach przeznaczonych na teren UE), co na dzień dzisiejszy wydaje się dość prawdopodobnym scenariuszem.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.