Co to jest notch? Zalety i wady

Co to jest notch? Zalety i wady (Unsplash)

Notch to nic innego jak wcięcie w ekranie smartfona. Jest to miejsce, w którym umiejscowiony jest przedni aparat lub różnego rodzaju czujniki. Rozwiązanie to ze względu na korzyści, jakie ze sobą niesie, jednym się podoba, a innym ono przeszkadza. Przyjrzyjmy się zatem zaletom, wadom i przyszłości notcha.

Zalety notcha

Rozwiązanie to zostało spopularyzowane przez firmę Apple, która po raz pierwszy zastosowała je w iPhone X w 2017 roku. Zastosowanie notcha umożliwiło zwiększenie powierzchni użytkowej. Obecnie już mało kto pamięta szerokie belki u dołu i góry ekranu. Aktualnie stosunek powierzchni wyświetlacza do obudowy w topowych modelach przekracza 90%.

Ludzie coraz więcej czasu spędzają przed telefonem, coraz częściej używając go do grania, czy oglądania różnych treści. Po części umożliwił to notch, dzięki któremu wyświetlany obraz jest większy, a co za tym idzie, korzystanie ze smartfona jako centrum rozrywkowego jest bardziej komfortowe i przyjemne.

Kolejną niewątpliwą zaletą są również względy estetyczne. Telefon, którego całą przednią powierzchnię zajmuje ekran, wygląda po prostu lepiej i nowocześniej. Ponadto sprawia, że smartfon jest smuklejszy, bardziej opływowy, a dzięki temu również lżejszy.

iPhone X to pierwszy smartfon, w którym użyto Notch
iPhone X to pierwszy smartfon, w którym użyto Notch

Wady notcha

Główną i najważniejszą wadą zastosowania notcha są kwestie estetyczne. Przeciwników tego rozwiązania była cała masa zwłaszcza w momencie jego wprowadzania. Z początku notch był duży i zamiast zwiększać komfort, na przykład przy oglądaniu filmu, powodował frustrację. Zastosowanie szerokiego notcha powodowało też błędną lub mniejszą liczbę wyświetlanych powiadomień u góry ekranu.

Początkowo producenci, chcąc rozwiązać ten problem, umożliwiali po prostu ukrycie notcha, poprzez zmniejszenie powierzchni użytkowej ekranu. Jego górną część stanowił wówczas czarny pasek, na którym widoczne były tylko powiadomienia. W miarę rozwoju notche stawały się coraz mniejsze, a ludzie wręcz przestali na nie zwracać uwagę ze względu chociażby na przyzwyczajenie.

Niewątpliwie na samym początku dużą wadą był również brak odgórnych wytycznych, co do wielkości, ilości i miejsca zastosowania notcha. Każdy producent miał pełną swobodę w tej kwestii i na nieszczęście użytkowników z niej korzystał. Powodowało to błędy w działaniu niektórych aplikacji. Tym problemom postanowiła zaradzić firma Google, która jest twórcą systemu operacyjnego Android. Zarekomendowała ona stosowanie maksymalnie dwóch notchy, a także zaleciła nieumieszczanie ich na dłuższych krawędziach ekranu.

Jaka przyszłość czeka notche?

Marka Oppo od kilku lat pracuje nad umieszczeniem aparatu do selfie pod ekranem smartfona
Marka Oppo od kilku lat pracuje nad umieszczeniem aparatu do selfie pod ekranem smartfona

Twórcy nieustannie dążą do tego, aby wyświetlacz zajmował jak największą powierzchnię obudowy. Każda z firm próbuje wynaleźć własny patent na uniknięcie notcha w ekranie. Wszystkie próby koncentrują się jednak wokół tego samego pomysłu, czyli umiejscowienia czujników, głośników, czy aparatu pod ekranem. Na razie powstają jedynie prototypy takich urządzeń. Wydaje się, że na wprowadzenie tego typu rozwiązań na masową skalę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nie ma jednak wątpliwości, że w momencie, gdy uda się to jednemu z producentów, błyskawicznie zostanie ono zaimplementowane przez wszystkich.

Komentarze

Piotr 4 miesiące temu
Jeśli o mnie chodzi to w niektórych aplikacjach, gdzie po środku mamy jakiś przycisk zachodzi pod notch. Ale tak to ładnie się prezentuje. Mamy cały ekran i kamerę w jednym.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą ocenić komentarz. Zarejestruj się

Dołącz do dyskusji i podziel się swoim zdaniem na temat artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.