Czy 4G to to samo co LTE? I jak wypada ona na tle sieci 5G?

Czy 4G to to samo co LTE? I jak wypada ona na tle sieci 5G? (shutterstock)

Obecnie sieć czwartej generacji, czyli 4G to standard. Ciężko sobie obecnie wyobrazić korzystanie z internetu bez standardu przesyłania danych LTE. Co jednak tak naprawdę kryje się pod tymi oznaczeniami? Co zapewnia i jak działa sieć 4G LTE? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu, a ponadto przyjrzymy się, jak wypada ona na tle sieci 5G.

Czym jest sieć 4G i co oznacza LTE?

Na wstępie warto podkreślić, że chociaż niektórzy używają pojęć 4G i LTE zamiennie, to nie oznaczają one tego samego. 4G to nic innego jak skrót od sieci czwartej generacji, natomiast LTE to sposób przesyłania w niej danych. Możemy również spotkać się ze standardem LTE-A, co jest skrótem od angielskiego Long Term Evolution Advanced, czyli zaawansowane LTE, które jest ulepszoną wersją.

Sieć 4G, a co za tym idzie standard LTE, w przeciwieństwie do sieci poprzednich generacji, koncentruje się na łączności internetowej. Przez co nie obsługuje ona klasycznych połączeń telefonicznych. Jeżeli, więc wykonujesz połączenie do kogoś nieznajdującego się w zasięgu sieci LTE, do połączenia zostaną wykorzystane standardy sieci wcześniejszych generacji. Jeżeli natomiast dzwonisz do kogoś korzystającego również z LTE, połączenie zostanie wykonane przy pomocy internetu, co skutkuje o wiele lepszą jakością połączenia.

Chociaż w zasięgu LTE jest ok. 99% użytkowników w Polsce, to nie znaczy to, że każdy może korzystać z jego dobrodziejstw w takim samym stopniu. To jak szybkie i stabilne będzie nasze połączenie z internetem, zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi odległość od najbliższego nadajnika, liczba innych użytkowników w naszym otoczeniu, ukształtowanie terenu, a także właściwości urządzenia, przy pomocy którego łączymy się z siecią.

Możliwości sieci 4G LTE

W przypadku pobierania treści prędkość w sieci 4G LTE potrafi osiągnąć 100 Mbit/s, a wysyłania 50 Mbit/s. Wartości robią się jeszcze bardziej imponujące przy standardzie LTE-A. Przy pobieraniu połączenie jest nawet 3-krotnie szybsze i osiąga 300 Mbit/s, a wysyłanie podwaja swoją prędkość do 100 Mbit/s.

Prędkość Internetu można sprawdzić w dedykowanych aplikacjach
Prędkość Internetu można sprawdzić w dedykowanych aplikacjach

Osiąganie takiego szybkiego transferu danych wręcz zrewolucjonizowało sposób korzystania z internetu mobilnego w naszym kraju. Takie prędkości pozwoliły na swobodne korzystanie z treści nawet poza domem, niezależnie, czy chodzi o oglądanie filmów, granie w gry, czy zwyczajne przeglądanie zasobów sieci.

Sieć 4G LTE dzięki swojej wydajności i stosunkowo niskim kosztom utrzymania z czasem stała się również świetną alternatywą dla internetu stacjonarnego. Mieszkańcy mniejszych miejscowości, w których nie było odpowiedniej infrastruktury dla internetu po kablu, mogli bez przeszkód cieszyć się pełnym dostępem do sieci.

Jaka jest różnica między siecią 4G a 5G?

W coraz bardziej cyfrowym świecie niestety sieć 4G może okazać się niewydajna. Z podłączenia do internetu korzysta coraz więcej urządzeń. Nie chodzi tutaj już tylko o telefony, czy komputery, ale także o sprzęt użytku domowego jak telewizory, czy lodówki. Rośnie także wykorzystanie sieci w medycynie, transporcie, czy przy zarządzaniu miastem.

Niezbędne jest więc zwiększenie prędkości przesyłania danych, a także przepustowości sieci. Sieć 5G umożliwia przesyłanie danych z prędkością 20000 Mbit/s, jeżeli coś pobieramy i 1000 Mbit/s, jeżeli coś wysyłamy. W dodatku z dobrej jakości internetu będzie mogło skorzystać więcej ludzi zgromadzonych w tym samym miejscu.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.