Czym jest sieć 4G i co oznacza LTE?
Na wstępie warto podkreślić, że chociaż niektórzy używają pojęć 4G i LTE zamiennie, to nie oznaczają one tego samego. 4G to nic innego jak skrót od sieci czwartej generacji, natomiast LTE to sposób przesyłania w niej danych. Możemy również spotkać się ze standardem LTE-A, co jest skrótem od angielskiego Long Term Evolution Advanced, czyli zaawansowane LTE, które jest ulepszoną wersją.
Sieć 4G, a co za tym idzie standard LTE, w przeciwieństwie do sieci poprzednich generacji, koncentruje się na łączności internetowej. Przez co nie obsługuje ona klasycznych połączeń telefonicznych. Jeżeli, więc wykonujesz połączenie do kogoś nieznajdującego się w zasięgu sieci LTE, do połączenia zostaną wykorzystane standardy sieci wcześniejszych generacji. Jeżeli natomiast dzwonisz do kogoś korzystającego również z LTE, połączenie zostanie wykonane przy pomocy internetu, co skutkuje o wiele lepszą jakością połączenia.
Chociaż w zasięgu LTE jest ok. 99% użytkowników w Polsce, to nie znaczy to, że każdy może korzystać z jego dobrodziejstw w takim samym stopniu. To jak szybkie i stabilne będzie nasze połączenie z internetem, zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi odległość od najbliższego nadajnika, liczba innych użytkowników w naszym otoczeniu, ukształtowanie terenu, a także właściwości urządzenia, przy pomocy którego łączymy się z siecią.
Możliwości sieci 4G LTE
W przypadku pobierania treści prędkość w sieci 4G LTE potrafi osiągnąć 100 Mbit/s, a wysyłania 50 Mbit/s. Wartości robią się jeszcze bardziej imponujące przy standardzie LTE-A. Przy pobieraniu połączenie jest nawet 3-krotnie szybsze i osiąga 300 Mbit/s, a wysyłanie podwaja swoją prędkość do 100 Mbit/s.
Osiąganie takiego szybkiego transferu danych wręcz zrewolucjonizowało sposób korzystania z internetu mobilnego w naszym kraju. Takie prędkości pozwoliły na swobodne korzystanie z treści nawet poza domem, niezależnie, czy chodzi o oglądanie filmów, granie w gry, czy zwyczajne przeglądanie zasobów sieci.
Sieć 4G LTE dzięki swojej wydajności i stosunkowo niskim kosztom utrzymania z czasem stała się również świetną alternatywą dla internetu stacjonarnego. Mieszkańcy mniejszych miejscowości, w których nie było odpowiedniej infrastruktury dla internetu po kablu, mogli bez przeszkód cieszyć się pełnym dostępem do sieci.
Jaka jest różnica między siecią 4G a 5G?
W coraz bardziej cyfrowym świecie niestety sieć 4G może okazać się niewydajna. Z podłączenia do internetu korzysta coraz więcej urządzeń. Nie chodzi tutaj już tylko o telefony, czy komputery, ale także o sprzęt użytku domowego jak telewizory, czy lodówki. Rośnie także wykorzystanie sieci w medycynie, transporcie, czy przy zarządzaniu miastem.
Niezbędne jest więc zwiększenie prędkości przesyłania danych, a także przepustowości sieci. Sieć 5G umożliwia przesyłanie danych z prędkością 20000 Mbit/s, jeżeli coś pobieramy i 1000 Mbit/s, jeżeli coś wysyłamy. W dodatku z dobrej jakości internetu będzie mogło skorzystać więcej ludzi zgromadzonych w tym samym miejscu.
Komentarze
Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.